facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/09   Anna Karenina   19.00 - 21.35   VSTUPENKY

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky

TEXT    Lucy Prebble    RÉŽIA    Michael Vyskočáni

Nie sú žiadne termíny pre toto podujatie!

„Môžem písať len o veciach, ktoré ma desia, ani netuším prečo. Je to vzrušujúce. Som plná pochybností, aj pochybností o sebe a napriek tomu cítim, že to musím urobiť. Možno je písanie niečo také, ako mať s niekým pomer. Je to veľmi zlé, ale tá predstava, že by to mohlo byt aj velmi krásne…” €Lucy Prebble

Študentka Connie a mladý cestovateľ Tristan sa stretávajú ako dobrovoľníci pri testovaní nového druhu antidepresív. Lekári zvyšujú dávky liekov a vzťah Connie a Tristana prerastá do niečoho väčšieho a prekvapivo intenzívneho. Zbližujú sa a stávajú spiklencami v drobných únikoch z prísneho režimu nemocnice. Všetko by vyzeralo ako začiatok krásneho vzťahu, no vzplanutie dvoch mladých ľudí je lekármi považované len za vítaný vedľajší účinok nového lieku. Pochybnosti postupne nahlodávajú aj Connie a Tristana. Ani informácia, že jeden z nich dostáva placebo, situáciu nerieši. Práve naopak. Experiment začína narážať na hranice lekárskej vedy a krízu vedúcej lekárky. Sú city len predvídateľnou chemickou reakciou? Poznáme naše vlastné emócie? Provokatívna súčasná hra o ambíciách a etike medicíny a ľudskej odvahe cítiť niečo skutočné.


Lucy Prebble (1980) je britská dramatička žijúca v Londýne. V roku 2009 prerazila na svetové javiská (Royal Court, Noël Coward Theatre) s hrou ENRON o škandalóznom kolapse amerického energetického giganta. Za Vedľajšie účinky (The Effect, 2012) získala po uvedení v National Theatre London prestížne ocenenie za najlepšiu hru Critics' Circle Award a v roku 2019 ju časopis The Independent zaradil medzi 40 najlepších hier všetkých čias. Lucy Prebble môže byť slovenským televíznym divákom známa ako spoluscenáristka monumentálnej rodinnej ságy z prostredia mediálnych magnátov Boj o moc (Succession), alebo najmä ako autorka mimoriadne úspešnej televízneho seriálu Tajný denník call girl (The Secret Diary of a Call Girl).


 

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a je vhodná pre divákov od 15 rokov. V inscenácii sa fajčí.

Dĺžka predstavenia: 135 minút s prestávkou.

Derniéra inscenácie v obsadení: Jamesová: Ivana Kubáčková, Toby: Ján Dobrík, Connie: Anna Nováková/Ada Juhásová, Tristan: Dávid Uzsák sa uskutočnila 3. júna 2021.

Obnovená premiéra: 25. 09. 2021


The Effect by Lucy Prebble

THE EFFECT was first performed at the National Theatre, London, directed by Rupert Goold and co-produced with Headlong on 13th November 2012.


Premiéra: 03. 11. 2018

Derniéra: 19. 05. 2023


OSOBY A OBSADENIE

Lori:Ada Juhásová
Toby:Michal Koleják
Connie:Natália Fašánková
Tristan:Peter Martinček
Lekárka:Slavomíra Olejková

REALIZAČNÝ TÍM

Preklad:Martin Ondriska
Dramaturgia:Lenka Garajová
Scéna:Zuzana Hudáková
Kostýmy:Ľudmila Bubánová
Videoart:plutoon

VIZUÁLVIDEO

FOTOGALÉRIA


Vedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinkyVedľajšie účinky

PARTNERI


Fond na podporu umenia