facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   19/05   Triky, fet a makači   19.00   VSTUPENKY

PRIPRAVUJEME

29. SEZÓNA MESTSKÉHO DIVADLA ŽILINA 2020/2021


Michaela Zakuťanská SÁM SEBE SÁM
réžia Jiří Pokorný a.h.
svetová premiéra 4. decembra 2020 vo Veľkej sále

Stret generácií môže byť medzigeneračným dialógom, ale aj tvrdým stretom odlišných pohľadov na život a hodnoty. Snahou nadviazať organické vzťahy vo virtuálnej realite. Túžbou po ľudskom teple. Ľahostajnosť voči realite a únik z nej už nie je viac únikom do vlastnej samoty a prírody, ale únikom do technosféry.

Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti v roku 2030 vo viacgeneračnej rodine. Matka Gala pracuje ako správkyňa online účtov mŕtvych ľudí a túži sa stať celebritnou ceremoniárkou posmrtného života. Z otca Krištofa, ktorý riadi bezpilotné autá, sa stáva navádzač vojenských dronov. Komunikácia s deťmi viazne a odohráva sa viac vo virtuálnej rovine. Pohladenie matky je pohladenie račím klepetom, ktoré z jej ruky vzniklo organickým spojením s mobilom, ktorý má neustále v ruke. Stará babička Alma, o ktorú sa stará ukrajinská opatrovateľka Anastázia, už nemá viac autoritu a sediac v kúte poodhaľuje tajomstvo života svojej vnučke Amálke. Život, nielen vlastný, nie je cestou, ale prostriedkom k naplneniu egoistických túžob a predstáv o instantnom instagramovom obraze o rodine. Ostatní sú tu pre nás, len aby každý mohol byť viac sám pre seba a každý je vo svojom bytí sám.

Text na telo súboru píše jedna z najmladšej generácie slovenských dramatikov a dramatičiek, spoluzakladateľka nezávislého Prešovského národného divadla, Michaela Zakuťanská. Uvedieme ho v réžii českého dramatika a režiséra Jiřího Pokorného, ktorého dramatické texty aj inscenácie sú označované za prvú vlnu coolness v Čechách.


Jon Fosse NIEKTO PRÍDE
réžia Eduard Kudláč
ONLINE premiéra 27. marec 2021 prostredníctvom siete Ticketportal

Dramatický debut najhranejšieho nórskeho dramatika po Henrikovi Ibsenovi.

On a ona si prichádzajú obzrieť svoj nový dom na opustenom fjorde. Počiatočné nadšenie nad krásou domu vyprchá, keď ženu prepadnú obavy z toho, že niekto príde. A je to naozaj tak. Náhle sa objavuje predchádzajúci majiteľ ich domu a ako sám tvrdí, chce dvojicu len poznať. Idyla vysnívaného pokojného prežitia dní na opustenom mieste dostáva trhliny.


Thomas Melle NAŠE FOTKY
réžia Eduard Kudláč
slovenská premiéra apríl 2021 vo Veľkej sále

Psychologický thriller o sexuálnom zneužívaní na cirkevnej internátnej škole, inšpirovaný skutočnou udalosťou na Aloisiuskolleg v Bonne.

Jedného dňa príde Jeskovi Drescherovi na mobil fotka nahého chlapca. Je úplne zmätený, pretože sa na nej spoznáva. Zachytáva obdobie, keď mohol mať tak jedenásť rokov a študoval na cirkevnej internátnej škole. Netuší, kto mu tú fotku poslal a z akého dôvodu. Kto by mu mohol chcieť ublížiť? Táto nevysvetliteľná udalosť ho vykoľají z každodenného usporiadaného a profesijne úspešného života. Drescher začína pátrať po anonymnom odosielateľovi. Navštevuje bývalých spolužiakov a pomaly spúšťa lavínu odhaleného zneužívania. Thomas Melle napísal 52 scén, v ktorých striedaním dialógov s komentármi či akcií s reflexiami vytvára mnohohlasné obrazy zabúdania, potláčania a rozpoznávania pravdy.

Melleho hra je fikciou, aj keď v nej nachádzame veľmi konkrétne odkazy na prípad zneužívania študentov jezuitskými kňazmi na jednej z najprestížnejších internátnych škôl v Nemecku, Aloisiuskolleg v Bad Godesbergu, ktorý bol odhalený v roku 2010. Správa hovorí o 45 obetiach a 18 páchateľoch, z ktorých 15 páchatelia boli členovia jezuitského rádu. Medzi inými hovorí aj o schvaľovaní fotografovania detskej nahoty. Hlavný vinník bol v skutočnosti odhalený, ale krátko na to zomrel. Prebral tak na seba väčšinu viny bez toho, aby sa verejne odhalila celá mašinéria za ním.

Thomas Melle (1975), ktorý píše divadelné hry aj romány (v slovenčine je dostupný preklad jeho autobiografického románu Svet za chrbtom) napísal hru Naše fotky pre Theater Bonn, kde mala premiéru 21. 1. 2016. Inscenácia patrila k finalistom prehliadky Stücke Mülheim 2016.


Armin Petras ANNA KARENINA
réžia Marián Amasler a.h.
slovenská premiéra jún 2021 vo Veľkej sále

Adaptácia rovnomenného románu Leva Nikolajeviča Tolstého od popredného nemeckého dramatika a režiséra Armina Petrasa. Sedem hlavných postáv v šialenom kolotoči emócií a zúfalej závislosti na svojom šťastí. Dej sa presúva do súčasnosti a používa výsostne moderný jazyk súčasnej drámy. Trojuholník Anny, jej manžela Karenina a milenca Vronského dopĺňajú rozpadávajúca sa manželská dvojica Dáši a Stefana a Kitty s nápadníkom Levinom. Tri roviny príbehu sa navzájom prelínajú a vyúsťujú do zlomových situácií. Anna rieši svoju situáciu a stratu Vronského lásky samovraždou. Dolly Oblonská sa s konvenčným manželstvom zmieri kvôli deťom. Len vo vzťahu Kitty a Levina nastáva vzájomné pochopenie.

Pomocou striedania epických a dialogických pasáží sa Petrasovi podarilo vydestilovať z románu esenciu celého príbehu: nadčasovú túžbu po veľkej, absolútnej a jedinej životnej láske, v ktorej hľadajú ľudia naplnenie a šťastie.

Petrasova dramatizácia Anny Kareniny bola prvýkrát uvedená v berlínskom Gorki Theater v roku 2008 a bola nominovaná na cenu Friedrich-Luft-Preis.