facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/09   Anna Karenina   19.00 - 21.35   VSTUPENKY

Rozhovor s členkou kultu

Rozhovor s členkou kultu

TEXT    Mária Modrovich   RÉŽIA    Petra Fornayová

21/10 SOBOTA 19.00 - 20.30 štúdio 10 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

Keď som pochopila, že nedokážem naplniť žiadne z očakávaní,
odchod bol jedinou alternatívou.

Šesť žien, unavených či znechutených systémom dnešnej spoločnosti, uniká do rozpadajúcich sa chatiek bývalého pionierskeho tábora kdesi v lese, s nádejou v učenie N., ktoré ale žiadnym učením nie je. Ocitnú sa na mieste, od ktorého očakávajú zázrak – porozumenie zmyslu svojho života. Texty balansujú na krehkej deliacej čiare klišé, skutočných obáv a hlbokých právd, ktorým sa vysmievame, hoci by sme ich najradšej sami žili. Nebudeme svedkami konfrontácie postáv a rozohrávania umne vypointovaných dialógov. Solitérne bytie je tragickejšie, keď sa odohráva v skupine.

Súčasťou inscenácie bude recyklácia – nie preto, že by sme sa chceli nevyhnutne viesť na módnej vlne, ktorá navyše prestáva byť vlnou, keďže sa stáva nevyhnutnosťou. Recyklácia starých ošúchaných myšlienok (kostýmov, scény, hudby) vo svete, kde sa všetko mení rýchlosťou jedného kliknutia, je na chvíľu záchrana. Napríklad na feministický manifest je už trochu neskoro, ale prečo si isté veci občas nepripomenúť. Jedným z dôležitých aspektov inscenácie bude zachovanie rytmu jednotlivých výpovedí – tak ako v pôvodnom texte románu. Nie plynutie času, len rytmus. Cielená práca s tichom ale neznamená, že si nedovolíme drobné excesy, keď už sme sa nechali inšpirovať N., bývalou svetovou rockovou hviezdou.

Dĺžka predstavenia: 90 minút 

Inscenácia je vhodná pre divákov a diváčky od 15 rokov


Mária Modrovich (1977)
Absolvovala marketingovú komunikáciu - neslovanskú filológiu (nemecký jazyk a literatúra) na Filozofickej fakulte UKv Bratislave. Niekoľko rokov žila v USA, odkiaľ pre slovenské periodiká písala pravidelné autorské stĺpčeky inšpirované jej vnímaním Ameriky a najmä New Yorku. Získala prémiu v literárnej súťaži Poviedka 2010. Je autorkou zbierky poviedok Lu & Mira (2011), ktorá obsahuje dva cykly poviedok zo slovenského a amerického prostredia. V roku 2013 jej vyšiel román Tichý režim, ktorý v sebe opäť nesie dualitu dvoch prostredí a kontinentov a v ktorom sa zamýšľa nad rôznymi podobami lásky, od romantickej až po stalkerskú. V roku 2017 jej vyšla kniha desiatich textov Flešbek. Titul, zaradený do finálovej päťky ocenenia Anasoft litera 2018 a nominovaný na Európsku cenu za literatúru 2019, je prozaickou sondou, sledujúcou životné zmeny a spoločenské očakávania vyplývajúce z materstva. V roku 2019 jej vyšla kniha fiktívnych rozhovorov s členkami ženského spoločenstva Rozhovor s členkou kultu, ktorej adaptáciu uvádzame v Mestskom divadle Žilina v dramatizácii Petry Fornayovej.
 


 

Premiéra: 18. 03. 2023


OSOBY A OBSADENIE

 Natália Fašánková
 Adam Herich
 Ada Juhásová
 Iveta Pagáčová
 Tajna Peršić
 Kristína Sihelská
 Barbora Švidraňová
 Peter Martinček

REALIZAČNÝ TÍM

Text:Mária Modrovich
Dramaturgia:Zuzana Palenčíková
Scéna:Matej Gavula
Kostýmy:Iveta Haasová
Hudba:Ambróz Šulej
Dramatizácia a réžia:Petra Fornayová

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


Rozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultuRozhovor s členkou kultu