Čitáreň súčasnej literatúry v máji

V pondelok 6. mája zahrá v priestoroch Čitárne jedinečný improvizovaný koncert hudobný skladateľ Peter Machajdík, ktorý skladá hudbu aj pre naše divadlo. Do hudby vždy prináša niečo nové, neočakávané a netradičné. Takú ju môžete počuť aj v inscenáciách Naše fotky, Lilith či v najnovšej inscenácii Toto je stred Európy, moja dráha!, do ktorej prispel skladbou Žalm.

V utorok 7. mája privítame vizuálnu umelkyňu a spisovateľku Katarínu Poliačikovú, ktorá sa cíti ako doma v New Yorku aj Lisabone. Spája fotografiu, video, performance a texty, aby preskúmala rôzne spôsoby rozprávania. Katarína Poliačiková predstaví svoj esejový denník Soft boiled, ale aj svoju najnovšiu knihu Dym – v tomto meste sa tak dobre túži po iných.

Spisovateľ Márius Kopcsay v Čitárni predstaví v utorok 14. mája rukopis svojho najnovšieho románu Dedoluško, na ktorom pracuje takmer 8 rokov a vyjde už koncom tohto roku vo vydavateľstve KK Bagala.

Séria prednášok o histórii Žiliny pokračuje 15. mája o 17.30. V ďalšej prednáške preskúmame spolu s historikom Petrom Štanským miesta v okolí Mestského divadla – Farské schody a Námestie Andreja Hlinku.

Vydavateľstvo Literárna bašta sídli v Banskej Bystrici a zameriava sa na vydávanie kvalitnej literatúry. O vydavateľstve, ale aj o podpore literárnych udalostí a projektov sa v Čitárni budeme rozprávať so zakladateľom Literárnej bašty Slavom Sochorom v utorok 21. mája o 17.30.

Na záver mesiaca v utorok 28. mája o 17.00 predstavia žilinské vydavateľstvo Artis Omnis jeho zakladatelia, manželia Harmanovci. Do diskusie o literatúre si prizvali aj spisovateľkou Júliu Marcinovú, autorku bestselleru Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj.

Ďalšie články

Aktualita 5
E48FD121-EAF3-4B5A-87A3-B1AF0735A290