Obyčajný africký rybár sa v dôsledku nehody ocitne na pobreží Európy. Na čln, v ktorom sa vydal na ryby, padla z čistého neba krava a čln dolámala. Prísnu pobrežnú stráž však toto absurdné vysvetlenie nezaujíma a pristupujú k stroskotanému rybárovi ako k utečencovi a potenciálnemu teroristovi. Neveria, že by sa rád vrátil do svojho rodného zálivu. Každý chce predsa zakotviť v bezpečnej a konzumom presýtenej Európe. Motív záhadnej nehody sa postupne preplieta ďalšími scénami a príbehmi rozmanitých postáv. Umelkyňa sa nechá zavrieť do klietky a vydražiť, aby podporila líbyjských povstalcov, zatiaľ čo vlastne podporuje zbrojný priemysel úplne iného štátu. Web developer len tak pre zábavu prekračuje bezpečnostné čiary na letisku, až v hysterickom záchvate pochopí, že je neslobodný a musí konať. Manažér chovu kráv prednáša o demokratizácií a individualizácii stáda, zatiaľ čo egyptskí povstalci bojujú za ich predstavu európskej slobody. A na all inclusive dovolenke váš luxus siaha len po múr hotela.
Satirická komédia o neviditeľných mechanizmoch bezpečnostnej politiky. O tom, koľko slobody sme ochotní obetovať v mene bezpečia a najmä o tom, že „tam, kde začína sloboda jedného, končí sloboda druhého.“ Žltá čiara symbolizuje fiktívne hranice, ktoré sme si vytýčili ako záruku bezpečnosti. Neustále sa pohybujeme v reálne znázornených alebo vnútorne prežívaných hraniciach. Práve nastolením tragikomického, až absurdného príbehu sa autorkám podarilo posunúť vážne témy ako falošný humanizmus, strach z terorizmu, konformizmus, konzum či zvyšovanie efektivity do satirickej roviny.
Charlotte Roos (1974) je dramatička so silným spoločensko-kritickým zameraním, písaniu v jej prípade často predchádza dôkladný zber faktov. Napísala napríklad hru Die Unmöglichkeit einer Insel (Nemožnosť ostrova), ktorá divákov prenáša do španielskych miest Ceuta a Melillia. Jedna z postáv premýšľa nad výstavbou zábrany, ktorá by utečencom zo severnej Afriky znemožnila preniknúť do Európy. Text Berggrün oder der Turnaround (Horská zeleň alebo Obrat) je inšpirovaný osobnosťou podnikateľa Nicolasa Berggruena, známeho tým, že si v médiách pestuje imidž filantropa. Grotesknú komédiu Mutti, rovnako ako Žltú čiaru, napísala spolu so spisovateľkou a dramatičkou Juli Zeh. Titulnou postavou hry Mutti je Angela Merkelová.
Juli Zeh (1974) je jedna z najznámejších súčasných nemeckých spisovateliek, vyznamenaná mnohými literárnymi cenami. Už svojím debutovým románom odohrávajúcim sa v prostredí najvyššej politiky a drogovej mafie Orli a anjeli vzbudila veľkú pozornosť literárneho sveta. Román Hráčsky inštinkt, ktorý sa držal niekoľko mesiacov na čele rebríčkov bestsellerov, sa dočkal filmového a divadelného spracovania. V roku 2016 jej vyšiel spoločenský román Unterleuten, na ktorom pracovala desať rokov a ktorý zaznamenal obrovský úspech. Autorka v tomto takmer kriminálnom románe objavuje priepastný mikrokozmos fiktívnej dediny Unterleuten dvadsať rokov po zjednotení Nemecka.
Copyright textu YELLOW LINE / ŽLTÁ ČIARA © ROWOLT VERLAG GMGH – THEATER VERLAG
Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Herecké obsadenie
Realizačný tím
- Text Juli Zeh, Charlotte Roos
- Preklad Martina Vannayová
- Dramaturgia Martin Gazdík
- Scéna Eva Kudláčová Rácová
- Kostýmy Eva Kudláčová Rácová
- Hudba Martin Burlas
- Réžia Eduard Kudláč