facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/11   Lilith   19.00   VSTUPENKY

Naše fotky

Naše fotky

TEXT    Thomas Melle   RÉŽIA    Eduard Kudláč

Nie sú žiadne termíny pre toto podujatie!

Psychologický thriller o štyroch spolužiakoch, ktorých spája bolestná minulosť.

Jedného dňa príde Jeskovi Drescherovi na mobil fotka nahého chlapca. Je úplne zmätený, pretože sa na nej spoznáva. Zachytáva obdobie, keď mohol mať tak jedenásť rokov a študoval na cirkevnej internátnej škole. Netuší, kto mu tú fotku poslal a z akého dôvodu. Kto by mu mohol chcieť ublížiť? Táto nevysvetliteľná udalosť ho vykoľají z každodenného usporiadaného a profesijne úspešného života. Drescher začína pátrať po anonymnom odosielateľovi. Navštevuje bývalých spolužiakov a pomaly spúšťa lavínu odhaleného zneužívania. Thomas Melle napísal 52 scén, v ktorých striedaním dialógov s komentármi či akcií s reflexiami vytvára mnohohlasné obrazy zabúdania, potláčania a rozpoznávania pravdy.

Melleho hra je fikciou, aj keď v nej nachádzame veľmi konkrétne odkazy na prípad zneužívania študentov jezuitskými kňazmi na jednej z najprestížnejších internátnych škôl v Nemecku, Aloisiuskolleg v Bad Godesbergu, ktorý bol odhalený v roku 2010. Správa z roku 2011 hovorí o 62 obetiach a 23 páchateľoch, z ktorých 18 páchatelia boli členovia jezuitského rádu a 5 boli zamestnanci školy. Počet obetí stále nie je konečný, medzičasom sa ich prihlásilo viac než sto. Hlavný vinník bol v skutočnosti odhalený, ale krátko na to zomrel. Prebral tak na seba väčšinu viny bez toho, aby sa verejne odhalila celá mašinéria za ním.

„Nie je to dokumentárna hra, ale fikcia. Postavy zdieľajú iba biografické pozadie, ktoré je naopak motivované skutočnými udalosťami. Pôvodne som sa chcel ešte výraznejšie odchýliť od faktov, ale potom som sa spýtal sám seba: Prečo vlastne? Veď to ponúka ten skutočný rámec pre boj, ktorý chcem opísať, skutočný zmätok, skutočný des.” Thomas Melle o východiskách hry Naše fotky


Thomas Melle (1975) je nemecký spisovateľ a prekladateľ. Žije v Berlíne. Absolvoval štúdium komparatistiky a filozofie na univerzitách v Tübingene, Berlíne a v americkom Austine. Melle je autorom próz a divadelných hier. Za svoje diela získal niekoľko literárnych cien, viackrát ho nominovali na nemeckú literárnu cenu (za romány Sickster a 3000 Euro). V slovenčine je dostupný preklad jeho autobiografického románu Svet za chrbtom, v ktorom sa vyrovnáva so svojou bipolárnou poruchou. Román Svet za chrbtom bol zdramatizovaný a v marci 2017 ho uviedol viedenský Burgtheater. Hru Naše fotky napísal pre Theater Bonn, kde mala premiéru v januári 2016. Inscenácia patrila k finalistom prehliadky Stücke Mülheim 2016.


138. premiéra v Mestskom divadle Žilina

Dĺžka predstavenia: 130 minút s prestávkou.
Inscenácia je vhodná pre divákov a diváčky od 15 rokov.


Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte. V bulletine Naše fotky nájdete rozhovory, paralely s tým, čo sa naozaj stalo a množstvo ďalších presahových informácií. Stačí kliknúť na obrázok obálky bulletinu.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premiéra: 30. 10. 2021


OSOBY A OBSADENIE

Jesko:Peter Martinček
Malte:Adam Herich
Johannes:Michal Koleják
Konstantin:Michael Vrzala
Učiteľka:Ada Juhásová
Bettina:Natália Fašánková
Sandra:Kristína Sihelská
Žena:Iveta Pagáčová
Muž:Boris Zachar

REALIZAČNÝ TÍM

preklad:Martina Vannayová
dramaturgia:Zuzana Palenčíková
Scéna a kostýmy:Eva Kudláčová Rácová
hudba:Peter Machajdík
réžia:Eduard Kudláč

VIZUÁLVIDEO

FOTOGALÉRIA


Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky Naše fotky

PARTNERI


Nadácia Tatra banky
Goetheho inštitút