facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/11   Lilith   19.00   VSTUPENKY

A je tu zas

A je tu zas

TEXT    Timur Vermes   RÉŽIA    Filip Nuckolls

13/12 STREDA 19.00 - 21.25 veľká sála 12 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

14/12 ŠTVRTOK 10.00 - 12.25 veľká sála organizované predstavenie 5 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

„Chcel som ukázať, že Hitler by mal aj dnes šancu na úspech, hoci v trochu inej podobe.“ Timur Vermes

Takmer sedemdesiat rokov po svojom páde sa Adolf Hitler za záhadných okolností prebúdza v súčasnom Berlíne. Vojna skončila, jeho politická strana aj verní spolupracovníci sú preč. Napriek tejto nepriaznivej situácii je Adolf Hitler vo vynikajúcej kondícií, pripravený pokračovať v práci a urobiť z Nemecka opäť veľkú ríšu. Čoskoro ale zisťuje, že svet okolo neho sa radikálne zmenil. Až na jednu vec. V niektorých názoroch ostal prekvapivo radikálnym. Vďaka tomu si Hitlerove plamenné vyjadrenia a kontroverzné témy nájdu miesto v televízii a získavajú čoraz väčšie publikum. Producenti aj samotní diváci ho spočiatku považujú za vtipného imitátora a glosátora. To, na čom sa tak zabávajú, však naberá na intenzite. Vtipné vystúpenia sa nenápadne menia na Hitlerov nový politický program. Jeho mediálna sláva mu umožňuje povedať prakticky všetko. Okrem televízie ovládne aj youtubový kanál a webové stránky. Nebezpečný zločinec sa za pomoci nových spolupracovníkov a nadšených divákov stáva charizmatickou mediálnou hviezdou. Narastajúcemu počtu fanúšikov sa zdá, že za čias toho „skutočného“ Hitlera predsa nebolo všetko až tak zlé.

„Mám veľmi rád nápadité satiry. Knižku som čítal hneď po jej vydaní v českom preklade a hovoril som si, že je to výborná látka pre divadlo. Ukazuje sa, že si to myslí veľa európskych divadelníkov.  Ferdinand Peroutka spomínal na to, že keď sa na začiatku tridsiatych rokov Hitler dostal k moci, pripadal im veľmi komický a smiali sa mu. Potom však ľudí smiech prešiel. Podobne sa snažíme vybudovať aj našu inscenáciu.”  Filip Nuckolls, režisér

Vermesova drsná satira provokuje a obnažuje politické zlo ukryté za nezištnou maskou zábavy. Ukazuje mediálnu moc a jej ambície, skúma vzťah spoločnosti k populizmu a nostalgii starých čias. Hoci je príbeh Hitlerovho zázračného prežitia na prvý pohľad absurdný, jeho mediálny príbeh je naopak mrazivo pravdivý a deje sa aj na našich obrazovkách. Sme dostatočne obozretní?

Timur Vermes (1967) sa narodil v Norimbergu nemeckej matke a maďarskému otcovi. Jeho otec utiekol zo svojej vlasti po potlačení povstania v roku 1956. Po maturite študoval na univerzite v Erlangene politológiu a dejiny. Er ist wieder da je jeho debutovým románom.


Dĺžka predstavenia: 145 minút s prestávkou.

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Inscenácia je vhodná pre diváčky a divákov od 15 rokov. V inscenácii sa fajčí.


Copyright © Eichborn - a division of Bastei Lübbe AG, Köln, Germany / Verlag der Autoren, Frankfurt am Main, Germany. All rights reserved.


 

Premiéra: 16. 06. 2018


OSOBY A OBSADENIE

Hitler:Jaroslav Kysel
Sawatzki:Peter Martinček
Sensenbrink:Michal Koleják
Predavač:Michael Vrzala
Belliniová:Kristína Sihelská
Krӧmeierová:Iveta Pagáčová
Özlemová / Künastová:Tajna Peršić
Jenny / Kasslerová / Sestrička:Ada Juhásová
Lekár:Boris Zachar

REALIZAČNÝ TÍM

Preklad:Michal Hvorecký
Dramatizácia:Lenka Garajová
Scéna:Lukáš Kuchinka
Kostýmy:Lucie Šperlová
Hudba:Dan Fikejz
Dramaturgia:Lenka Garajová
Réžia:Filip Nuckolls

VIZUÁLFOTOGALÉRIA


A je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zasA je tu zas

PARTNERI


Fond na podporu umenia