facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   04/10   Kreutzerova sonáta / Čia vina?   19.00 - 20.30   VSTUPENKY

Táto izba sa nedá zjesť

Táto izba sa nedá zjesť

TEXT    Nicol Hochholczerová   RÉŽIA    Eduard Kudláč

14/10 SOBOTA 20.30 - 21.35 zájazdy

25/10 STREDA 19.00 - 20.05 veľká sála 12 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

SNÁĎ SA Z KAŽDÉHO DOTYKU NEUMIERA.

Terezka hľadala niekoho, kto by jej rozumel, kto by jej bol podobný, kto by bol podľa jej predstáv. Takú osobu našla v Ivanovi. Cíti sa výnimočne, cíti sa vypočutá, cíti sa byť pre niekoho pekná a múdra. Medzi Terezou a Ivanom vznikne vzťah. Lenže Tereza má dvanásť a Ivan je jej päťdesiatročný učiteľ výtvarnej. O násilnom zneužívaní malého dievčaťa nemôže byť ani reč. Na prvý pohľad. Táto izba sa nedá zjesť nie je o láske a ani o chorej láske. Za „súhlasom” dieťaťa sa skrývajú výhody, ktoré nie sú zadarmo. A to nie je láska.

Inscenácia Táto izba sa nedá zjesť je dramatizáciou rovnomennej novely Nicol Hochholczerovej o vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi. Autorka vychádzala z vlastnej skúsenosti a šokovala otvorenosťou, s akou odkrýva intímnu tému sexuálneho zneužívania. Režisér a autor dramatizácie Eduard Kudláč po inscenácii Naše fotky pokračuje v otváraní a šírení témy o sexuálnom zneužívaní detí. Text Nicol Hochholczerovej spracoval ako monodrámu, v ktorej sa herečka Iveta Pagáčová stáva rozprávačkou alebo sprievodkyňou v príbehu vzťahu malej Terezky s jej päťdesiatročným učiteľom. Tereza si ešte nedokáže uvedomiť, že sa ocitla uväznená v nezákonnom vzťahu s manipulátorom. Iveta Pagáčová sprevádza diváka obdobím Terezinho dospievania od jej 12 do 18 rokov. Skúma toxický vzťah od zaľúbenia sa až po postupné precitanie a porovnávanie vzťahu s inými chlapcami. Objektívne sleduje celý príbeh a odhaľuje Ivanove manipulatívne správanie a sprostredkováva divákovi slová jednotlivých postáv z príbehu. Tereza sa síce postupom šiestich rokov mení, ale existuje z toho toxického kolotoča cesta späť?


Nicol Hochholczerová (1999) pochádza z Rimavskej Soboty, študuje na katedre grafiky Akadémie umení v Banskej Bystrici. Ocenenia za prozaickú tvorbu získala v literárnych súťažiach Poviedka, Medziriadky, Literárny Kežmarok, Kukučínova Revúca a za knižnú ilustráciu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Novela Táto izba sa nedá zjesť je jej knižným debutom a bola zaradená medzi 10 najlepších kníh v cene Anasoft litera 2022.


Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a je vhodná pre diváčky a divákov starších ako 15 rokov.

Dĺžka predstavenia: 70 minút bez prestávky.

Diváčky a diváci sedia na javisku Veľkej sály a stávajú sa tak súčasťou predstavenia.

V inscenácii je použitá hudba Petra Machajdíka z albumov NAMAH, ATENBURG a THE IMMANENT VELVET.


V online bulletine k inscenácii Táto izba sa nedá zjesť nájdete zaujímavé rozhovory s autorkou novely Nicol Hochholczerovou, s dramatizátorom a režisérom Eduardom Kudláčom, ako aj spracované články a rozhovory so Slávkou Karkoškovou, ktorá sa venuje výskumom v oblasti sexuálneho zneužívania detí. Link na online bulletin nájdete TU.


 

 

 

 

 

 

Premiéra: 07. 01. 2023


OSOBY A OBSADENIE

Účinkuje:Iveta Pagáčová

REALIZAČNÝ TÍM

Text:Nicol Hochholczerová
Dramaturgia:Daniela Brezániová
Scéna a kostýmy:Eva Kudláčová Rácová
Dramatizácia, výber hudby, réžia:Eduard Kudláč

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


Táto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesťTáto izba sa nedá zjesť