Pozvánka na premiéru Toto je stred Európy, moja drahá!

Pozývame vás na svetovú premiéru autorského projektu Toto je stred Európy, moja drahá! v réžii Eduarda Kudláča, ktorá sa uskutoční v sobotu 13. apríla 2024 v Štúdiu.

Inscenácia s podtitulmi – Vrahovia, zlodeji, prostitútky a blázni. Správa o stave krajiny. Politický pamflet – vznikla metódou kolektívnej tvorby a je nahliadnutím do sveta obyvateľov na ceste z vlastnej spoločenskej mapy.

Režisér a autor konceptu inscenácie Eduard Kudláč objasňuje pozadie jej vzniku. „Tragikomédia Toto je stred Európy, moja drahá! vznikla na pozadí pripravovanej inscenácie hry bieloruskej autorky no name67 Vyjdem z lesa, vytrhnem si chrbtovú kosť a budem ju mať miesto meča. Tá prostredníctvom monodramatického textu približovala neriešiteľnú spoločensko-politickú situáciu v Bielorusku. Počas príprav inscenácie som si uvedomil, že je veľkým luxusom obrazne popisovať hrozby a nástrahy toho, čo nás môže čakať v prípade, že sa tejto krajiny zmocní politická garnitúra bez škrupulí slušnosti a pravidiel. Keďže sa to vlastne medzičasom uskutočnilo, tak som sa rozhodol vytvoriť platformu pre ľudí, ktorí žijú tu a teraz v tomto časopriestore, a ktorí vytvárajú istú vzorku ľudí žijúcich reálne životy za bránami divadla.“

Lúpež krajiny, ovládanej politickou garnitúrou (z väčšej časti) zlodejov, vrahov, hlupákov, bláznov a (nielen politických) prostitútok môže aj inteligentného občana veľmi rýchlo presídliť z bezpečných súradníc svojho každodenného nudne korektného pobytu až na okraj mapy spoločenskej existencie. Zdanlivo nesúrodé výbuchy hnevu, afekty, tragikomické excesy, ktorými by podvedome rád zvrátil chod rednutia vzťahu k svojej zemi a k sebe samému, sa stávajú zúfalým výkrikom a volaním po akomsi (z detstva) poznanom koordináte, v ktorom vzťahy a kauzalita ešte fungujú v predvídateľnom formáte. Sme odsúdení poznať tento utopistický koncept už len z literatúry? Má zmysel bojovať alebo sa prispôsobiť podmienkam?

Témy jednotlivých monológov vychádzajú z reálnych zápiskov, článkov, situácií, prejavov či analýz, s ktorými sa človek môže bežne v živote stretnúť. Tak sa vedľa seba ocitla napríklad krátka prednáška o vzdelanostnej štruktúre na Slovensku a návod na octovanie proti nebezpečným účinkom chemtrails.

To zvládanie reality, ktorá nás obklopuje, sme sa snažili pomenovať prostredníctvom troch metód vyrovnávania sa s ňou. Jedna je intelektuálna, druhá emotívna a tretia je excesom, ktorý nás vymedzí spod kontroly. Tak sa v jednotlivých monológoch stretáme s rôznymi bizarnými situáciami, v ktorých je hranica medzi normou a excesom taká tenká, že si nevieme uvedomiť, či sme súčasťou reality alebo nejakého absurdného konštruktu,“ dodáva Eduard Kudláč.

V inscenácii účinkujú: Natália Fašánková, Ada Juhásová, Michal Koleják, Sandra Lasoková, Peter Martinček, Iveta Pagáčová, Tajna Peršić a Michael Vrzala, ktorí sú zároveň aj jej spolutvorcami.

Prvú reprízu inscenácie uvedieme v stredu 17. apríla. Tešíme sa na stretnutie s vami v divadle.

Ďalšie články

zmena-program
Aktualita 5