Spisovateľ Peter Balko ako hosť vydavateľstva KK Bagala

Už dnes otvorí prezentáciu vydavateľstiev a ich vybraných autorov vydavateľstvo KK Bagala. Na večernej diskusii o 18:00 v Čitárni privítame vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu, ktorý sa bude rozprávať so spisovateľom, scenáristom a pedagógom Petrom Balkom o jeho tvorbe, ale aj ceste k písaniu. Peter Balko dlhé roky hrával basketbal a sám hovorí, že: „s tým sa život človeka, ktorý píše, veľmi ťažko spája. Žil som vlastne dva životy, písal som a hral som basketbal. Pred kamarátmi som sa za písanie aj trochu hanbil. Vyriešilo sa to pragmaticky. Basketbal v Lučenci skrachoval a mne zrazu zostalo veľa voľného času.“

Peter Balko so svojím prozaickým debutom Vtedy v Lošonci získal mnohé ocenenia a rovnako aj s jeho najnovším románom ØSTROV boli nominované medzi 10 najlepších kníh Slovenska o cenu Anasoft Litera. „Jeho autorská jedinečnosť spočíva v tom, že formálne vycibreným, čítavým textom s mýtizáciou ako naratívnou stratégiou rehabilituje fantastiku v intelektuálnom prostredí. Robí to ironizujúco, ale nie výsmešne. Fantastiku nepovyšuje, pretože to nepotrebuje. On, ani fantastika. Magický realizmus, slovenský naturizmus, osamelosť hlavného hrdinu, hra so slovami, expresionizmus náhleho konania vo vyhrotených situáciach a tajomné stieranie hraníc medzi fantáziou a realitou… Balko reprezentuje akúsi mladú generáciu popkultúrnej, masovo prístupnej intelektuality stavajúcej na tradičných literárnych základoch.”(Lucia Lackovičová, Slovenské literárne centrum, 2020)

peter-balko

Peter Balko sa narodil v roku 1988 v Lučenci. Vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako pedagóg. Venuje sa televíznej i filmovej scenáristike, spolupracuje s RTVS. Desať rokov organizuje festival Medzihmla v Lučenci. V roku 2012 sa stal víťazom ceny Poviedka, je spoluautorom antológie prózy Literatúra bodka sk a básňami prispel aj do knihy Metrofóbia. Ako scenárista sa podieľal na celovečerných filmoch Kandidát, DOGG, Čiara a na minisérii Moje povstanie. Debutoval románom Vtedy v Lošonci. Získal Cenu Jána Johanidesa pre autorov do 35 rokov, Cenu Nadácie Tatra Banky 2015 v kategórii Mladý tvorca a Cenu čitateľov Anasoft Litera 2015. Kniha vyšla aj po česky, poľsky a nemecky. Jeho najnovší román ØSTROV je o sile fantázie, písaní a putovaní za strateným otcom. Obe knihy Petra Balka boli nominované medzi 10 najlepších kníh Slovenska o cenu Anasoft Litera. Žije v Bratislave s manželkou Verou a tučnou čiernou mačkou Lunou.

Ďalšie články

aktualita čitáreň
manifest-diskusia2