O histórii Žiliny

Dnes o 17:30 vás pozývame na tretiu zo série prednášok o minulosti mesta Žilina s odborníkom na jeho históriu, s Petrom Štanským.

Sériu prednášok o histórii mesta doplníme o ďalšie dôležité miesta, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Mestského divadla Žilina. Tretia prednáška bude venovaná vzniku a histórii dnešného Námestia Andreja Hlinku a Sadu SNP. V prezentácii predstavíme návštevníkom Čitárne tieto miesta na starých fotografiách a budeme sa rozprávať aj o výstavbe Prioru či o Všiváku, ktorý kedysi námestím pretekal. Spolu s historikom Petrom Štanským sa tešíme na vašu aktívnu účasť.

Peter Štanský je nepochybne najznámejší žilinský historik. Nie je síce rodený Žilinčan, ale o histórií mesta vie prakticky všetko. Sám skromne dodáva a komentuje, že o Žiline a okrese preskúmal pramene od raného stredoveku až po súčasný novovek. Celý svoj profesijný život historika a archivára strávil v múzeách či archívoch. Od roku 1969 do roku 2016 pôsobil v Štátnom archíve v Žiline, ktorý sídli v Budatíne. Okrem iného vypátral aj autora Immaculaty na Mariánskom námestí. Peter Štanský má na svojom konte neuveriteľný zoznam publikácií, ktoré sa venujú dejinám, kultúre a životu mesta Žilina. Jeho skúmanie reflektujú napríklad knihy: Mesto Žilina, Žilina v slovenských dejinách, Potulky starou Žilinou, Stratená Žilina, Žilina vo svetle lámp, Parky a sady v Žiline, Vlčince a mnohé iné. Dnes, už na dôchodku, mapuje dejiny Žiliny s ešte väčšou vášňou a zápalom.

Ďalšie články

aktualita čitáreň
aktualita-zrušene