Marec v predaji

Do nášho umeleckého súboru pribudla nová tvár – herečka Sandra Lasoková, ktorá pochádza zo Žiliny a v roku 2022 absolvovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod vedením prof. Ingrid Timkovej a doc. Mareka Majeského, ArtD. Najbližšie ju budete môcť vidieť v predstaveniach inscenácií Rozhovor s členkou kultu, Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome a Neznášam Ťa!, kde preobsadí Barboru Švidraňovú a rovnako aj v nových inscenáciách, ktoré pripravujeme do konca divadelnej sezóny: Toto je stred Európy, moja drahá! a Status Quo.

V piatok 8. marca po druhej repríze inscenácie Manifest sa bude dramaturgička Daniela Brezániová rozprávať o fenoméne radikalizácie mladých ľudí a ich duševnom zdraví s odborníčkami – Elenou Gallovou Kriglerovou, riaditeľkou a výskumníčkou Centra pre výskum etnicity a kultúry a psychologičkou Mariannou Heřmánkovou, ktorá pôsobí na telefonickej poradni Krízovej linky pomoci a je vedúcou centra krízovej intervencie Káčko Žilina, ktoré je projektom občianskeho združenia IPčko.  Diskusia začne po predstavení, približne o 20.15 hod.

Umelecký šéf Eduard Kudláč začal skúšať nový autorský projekt Toto je stred Európy, moja drahá! s pripravovanou premiérou 13. apríla. Inscenácia vznikne metódou kolektívnej tvorby a bude správou o stave našej krajiny či nahliadnutím do sveta obyvateľov na ceste z vlastnej spoločenskej mapy.

Marcový program Čitárne súčasnej literatúry ponúka štyri zaujímavé literárne večery, a to vždy v utorok o 18.00 hod.

  • 5. marec bude patriť autorskému projektu Manifest, čítaniu študentských esejí aj diskusii s IPčkom o problémoch, ktoré v súčasnosti trápia mladých ľudí.
  • O vzniku výnimočného vydavateľstva Absynt, ktoré je známe vydávaním reportážnej literatúry a jeho najnovších projektoch budú rozprávať jeho zakladatelia Juraj Koudela a Filip Ostrowski 12. marca.
  • V Literárnom labe 19. marca predstaví našu Dielňu tvorivého písania a mladých autorov a autorky dramaturgička Daniela Brezániová.
  • Posledný utorok v marci bude Koloman Kertész Bagala besedovať so spisovateľkou Soňou Urikovou, ktorá si odniesla prestížnu trofej v 18. ročníku slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera 2023. Jej zbierku poviedok Dôvod na radosť (KK Bagala, 2022) považovala odborná porota za najlepšiu z celkovo vyše 120 hodnotených diel, ktoré vyšli v roku 2022.

    Marec v Mestskom divadle Žilina prinesie aj veľa dobrého divadla. Kompletný marcový program nájdete TU.

Ďalšie články

Aktualita 4
bull-nahlad-manifest