Májový program v predaji

V PROGRAME POSLEDNÝKRÁT

Derniéru emotívne silnej a tematicky dôležitej inscenácie Thomasa Melleho Naše fotky v réžii Eduarda Kudláča hráme v piatok 3. mája. Inscenácia Naše fotky odkrýva silné príbehy obetí sexuálneho zneužívania na chlapčenskej cirkevnej internátnej škole. Rozpráva príbeh z pozície už dospelých mužov, štyroch spolužiakov. Súčasťou inscenácie sú aj projekcie. Podmanivé videá zobrazujú výpovede zúčastnených, ktorí sa snažia zrekonštruovať to, čo sa vtedy stalo a vytvoriť tak mnohohlasné obrazy zabúdania, potláčania a rozpoznávania pravdy.

Adaptáciu románu nemeckého autora Timura Vermesa A je tu zas v réžii Filipa Nuckollsa  hráme poslednýkrát v stredu 15. mája. Adolf Hitler za záhadných okolností prebúdza v súčasnom Berlíne. Čoskoro zisťuje, že svet okolo neho sa radikálne zmenil. Na začiatku pôsobí veľmi komicky, ale postupne sa mení, naberá na sile aj ostrosti prejavu. Dostane vlastnú televíznu show, kde svoje postoje obhajuje verejne a nepripúšťa diskusiu. Neskôr začne ovládať aj YouTube. A zrazu nám už nie je do smiechu. V hlavnej úlohe Hitlera sa predstaví herec martinského divadla Jaroslav Kysel. 

Autorský projekt Hey! Slováci hráme poslednýkrát vo štvrtok 16. mája. Inscenácia skúma tému inakosti v troch jednoaktovkách a z troch rôznych strán a kladie si veľmi aktuálne otázky. Prečo máme tendenciu určovať, ktorá inakosť je v poriadku, a ktorá nás ohrozuje? Čo je to tradičná rodina? Prečo nám nielen vadia ľudia z cudzej krajiny, ale aj z vedľajšej dediny, nehovoriac o tých z hlavného mesta? Prečo nedoprajeme iným ľuďom rovnaké práva, ako má väčšina z nás?

HOSTIA V DIVADLE

V utorok 14. mája sa s hosťujúcim predstavením Zelená je tráva v našom divadle opäť predstaví Petra Fornayová. Jej docu-fiction inscenácia má síce futbalovú metaforu v názve, ale v skutočnosti nie je o futbale, ale hľadá odpovede na otázku, či existujú riešenia pre postupujúcu ekologickú krízu.

Hosťovať u nás bude aj kultové bratislavské divadlo GUnaGu s čiernou komédiou Tichá noc (silenta nokto), ktorú napísal pre Kamilu Magálovú principál divadla Viliam Klimáček. Zábavnú a miestami mrazivú komédiu so skvelými hereckými výkonmi o sviatkoch pokoja a noci, ktorá vôbec nebude tichá, si nedajte ujsť v utorok 21. mája.

EXTRA

V májovom programe nájdete aj niečo extrav pondelok 6. mája zahrá v priestoroch Čitárne jedinečný improvizovaný koncert hudobný skladateľ Peter Machajdík. Jeho diela počuť v Nemecku, v severských krajinách aj v Amerike. Do hudby vždy prináša niečo nové, neočakávané a netradičné. Takú ju môžete počuť aj v inscenáciách Naše fotky, Lilith či v najnovšej inscenácii Toto je stred Európy, moja dráha!, do ktorej prispel skladbou Žalm.

V sobotu 11. mája uvedieme spoločný program folklórneho súboru Rozsutec a rockovej kapely Arzén. Rozsutec spieva – to je perfektná atmosféra, množstvo energie a originálne spojenie rocku a slovenského folklóru na jednom javisku.

Kompletný májový program nájdete TU.

Ďalšie články

miklos aktualita
aktualita-stred