Improvizovaný koncert

Dnes o 18:00 otvorí májový program Čitárne slovenský skladateľ filmovej, orchestrálnej, komornej a elektronickej hudby Peter Machajdík. Pozývame vás na jeho jedinečný improvizovaný koncert.

Peter Machajdík je jednou z hlavných postáv avantgardnej a súčasnej hudobnej scény. Kompozície tohto bratislavského rodáka sú často považované za akýsi kontrapunkt k dnešnej dobe násilia, agresivity a chamtivosti. Pomocou tradičných tonálnych a modálnych techník s citlivosťou pre inštrumentálnu pestrofarebnosť vytvára jedinečný a jemný svet emocionálnych textúr. Väčšina jeho diel má hypnotický charakter a je ľahko rozpoznateľná. Vyznačuje sa nenásilným hudobným jazykom, ktorý nanovo definuje niektoré formy súčasnej a dejinnej hudby.

​Jeho tvorba zahŕňa diela inštrumentálne, vokálne, hudbu k filmom, rozhlasovým hrám, baletu, tanečným a divadelným predstaveniam, zvukové prostredia a grafické partitúry.
Je charakteristická morálnym a humánnym rozmerom, odmietajúcim a odsudzujúcim rasovú a sociálnu neznášanlivosť. Diela Petra Machajdíka mali možnosť milovníci hudby počuť v koncertných sálach v Berlíne, New Yorku, Bostone, Ríme, Miláne, Viedni, Amsterdame, Haagu, Utrechte, Calgary, Toronte, Helsinkách, Londýne, Oxforde, Pekingu, Aténach, Varšave, Krakove, Lubline, Cardiffe, Ankare, Istanbule, Prahe, Belehrade, Ľvove, Lugane, juhokórejskom Chuncheone, Káhire, Nairobi a mnohých ďalších mestách…

V našom divadle pravidelne spolupracuje s režisérom Eduardom Kudláčom a je autorom hudby k viacerým inscenáciám (hra nositeľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 2023 Jona Fosseho Niekto príde, Miklósa Forgácsa Bezzubatá Lilith, a Thomasa Melleho Naše fotky).Peter Machajdík vytvoril hudbu k divadelnej inscenácii Čaj a apokalypsa britskej autorky Caryl Churchillovej pre Slovenské národné divadlo (réžia Eduard Kudláč).

Ďalšie články

Aktualita 1
na viac divadla