facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/11   Lilith   19.00   VSTUPENKY

Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome

Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome

TEXT    Zuzana Palenčíková   RÉŽIA    Rastislav Ballek

07/12 ŠTVRTOK 19.00 - 20.30 veľká sála 12 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

Montáž zo zápiskov troch lekárov Ivana Hálka, Dušana Makovického a Alberta Škarvana, ktorých spája vzájomné priateľstvo, profesia, mesto Žilina, životná filozofia, náklonnosť aj vymedzenie sa voči osobnosti L. N. Tolstého. V strede udalostí stojí Dušan Makovický, oddaný žilinský lekár a neskôr osobný Tolstého lekár a priateľ, vegetarián, abstinent, pacifista a tolstojovec, ktorý až príliš dlho žil hľadaním Boha a zmyslu života, že svoju dušu nakoniec vyliečiť nedokázal. Skladáme mozaiku z indícií, zápiskov, denníkov, listov a pátrame po motíve jeho samovraždy.

Pražan Ivan Hálek prišiel do Čadce v roku 1901 pod silným vplyvom Tolstého učenia s očakávaním, že tam nájde ľudí neskazených civilizáciou, plných prirodzenej múdrosti. To, čo našiel, si len ťažko vieme predstaviť – biedu, zaostalosť, obrovskú detskú úmrtnosť prijímanú tak prostodušne, že človeka až zamrazí, množstvo telesných aj duševných zakrpatencov, čudnú zmes povier a hlavne alkoholizmus, keď ženy pili o nič menej než chlapi a v opojení chceli zabudnúť na každodenné starosti. Kraj, kde ľudia nielenže nevedeli čítať a písať, ale bývali v dymných izbách spolu so zvieratami a svietili si smolničkami. Práve lekárska prax na Kysuciach priviedla Hálka od Tolstého k Marxovi.

Po kysuckej freske, ktorá načrtáva tragický rozpor medzi tolstojovským ideálom a skutočnosťou, sa ocitáme v Jasnej Poľane, kde je Dušan Makovický osobným lekárom L. N. Tolstého. Okrem času venovaného starostlivosti o Tolstého zdravie, oddane zapisuje jeho slová. Každé jeho slovo a čin prijíma priam nábožne. Pôvodne prichádza na pár mesiacov, ale zostáva až do Tolstého smrti s vierou, že si objasní zmysel života. Trenčianski chorí ho už netrápia, lebo jeho miesto v ambulancii v Žiline zastúpi Ivan Hálek. Z jeho zápiskov sa tak dostávame do hlavy génia, ktorý „vynašiel pravdu života“, ako na smrteľnej posteli vysloví neskôr Albert Škarvan. Napokon Makovický zaznamená aj Tolstého posledný vzdych a smrť v byte prednostu stanice v Astapove.

Trojportrét dotvára Makovického dobrý priateľ, impulzívny tolstojovec Albert Škarvan. Oproti pokornému a krotkomyseľnémú Makovickému je Škarvan protikladnejšou osobnosťou. Pozornosť verejnosti si získal spektakulárnym činom ako dvadsaťšesťročný, keď odmietol vojenskú službu, lebo je v protiklade s jeho kresťanským presvedčením nenásilia, za čo si vyslúžil 4 mesiace väzenia, odobratie lekárskeho diplomu so zákazom lekárskej praxe. Programový outsider Škarvan, ako sám píše, vždy patril k hŕbke „nóbl samotárov“ a my prostredníctvom jeho denníkov odhaľujeme viac o jeho vnútornom zápase, premene a nájdení Boha, ako aj možných príčinách Makovického dobrovoľného odchodu. Posledné Škarvanove slová zaznejú v esperante, v jazyku, ktorý má byť zhmotnením Škarvanovej idey o nenásilí a svetovom mieri.
 

Inscenácia je vhodná pre diváčky a divákov starších ako 15 rokov. 

Dĺžka predstavenia: 90 minút bez prestávky.


 

V online bulletine k inscenácii Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome nájdete mnohé kontextové informácie a odkazy, ktoré približujú textovú montáž, zaujímavý rozhovor s režisérom Rastislavom Ballekom o hľadaní súvislostí, biografie našich troch doktorov, aj ukážky ich rukopisov. Bulletin si môžete prečítať TU.

 

 

 

 

 

 

 

Premiéra: 17. 06. 2023


OSOBY A OBSADENIE

Dušan Makovický:Adam Herich
Ivan Hálek:Peter Martinček
Albert Škarvan:Michal Koleják
Lev Nikolajevič Tolstoj:Boris Zachar
Zbor:Natália Fašánková
Zbor:Ada Juhásová
Zbor:Tajna Peršić
Zbor:Kristína Sihelská
Zbor:Barbora Švidraňová
Zbor:Michael Vrzala

REALIZAČNÝ TÍM

Text:Zuzana Palenčíková
Námet a dramaturgia:Daniela Brezániová
Kostýmy:Katarína Holková
Scéna:Juraj Poliak
Choreografie:Petra Fornayová
Výber hudby a réžia:Rastislav Ballek

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


Dušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom domeDušan Makovický sa obesil vo svojom rodnom dome

PARTNERI


Fond na podporu umenia