Čitáreň súčasnej literatúry v marci

Marcový program Čitárne súčasnej literatúry ponúka štyri zaujímavé literárne večery, a to vždy v utorok o 18.00 hod.

Pri príležitosti uvedenia najnovšej inscenácie Manifest sa v utorok 5. marca v Čitárni uskutoční diskusia s jej tvorcami: dramaturgičkou Danielou Brezániovou, režisérom Pavlom Viechom a psychologičkou Mariannou Heřmánkovou. Inscenácia Manifest upozorňuje na fenomén radikalizácie mládeže. V úvode večera búdu herci z Manifestu čítať eseje študentov a študentiek, ktorí sa zapojili do výzvy Mestského divadla a stali sa tak spoluautormi a spoluautorkami tohto projektu. Po prečítaní študentských esejí sa tvorcovia porozprávajú so psychologičkou z organizácie IPčko o tom, čo najviac trápi mladých ľudí.

Našu Čitáreň sme úspešne otvorili prezentáciou vydavateľstva KK Bagala. V marci vám predstavíme ďalšie slovenské vydavateľstvo, ktoré sa tiež podieľalo na vzniku projektu Čitárne a darovalo jej niekoľko kníh. O vzniku výnimočného vydavateľstva Absynt, ktoré je známe vydávaním reportážnej literatúry a o jeho najnovších projektoch budú rozprávať jeho zakladatelia Juraj Koudela a Filip Ostrowski 12. marca.

Projekt Čitárne je zameraný nielen na podporu renomovaných autoriek a autorov, ale aj na vytváranie príležitostí pre mladé literárne talenty, ktoré budú mať možnosť prezentovať svoje prvé literárne pokusy pred publikom. V Literárnom labe 19. marca predstaví Dielňu tvorivého písania z Mestského divadla Žilina a mladých autorov a autorky dramaturgička Daniela Brezániová, ktorá túto dielňu aj vedie.  

Ak radi píšete a chceli by ste sa so svojou tvorbou zapojiť do nášho Literárneho labu, kontaktujte Danielu na maili: dramaturg@divadlozilina.eu.

Vydavateľ Koloman Kertész Bagala pravidelne pozýva do našej Čitárne na literárne besedy autorov a autorky, ktorých tvorba vyšla aj v jeho vydavateľstve. Posledný utorok v marci bude besedovať so spisovateľkou Soňou Urikovou, ktorá debutovala zbierkou poviedok Živé ploty (KK Bagala, 2015), a ktorá si nedávno odniesla prestížnu trofej v 18. ročníku slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera 2023. Jej zbierku poviedok Dôvod na radosť (KK Bagala, 2022) považovala odborná porota za najlepšiu z celkovo vyše 120 hodnotených diel, ktoré vyšli v roku 2022.

Okrem špeciálneho programu je Čitáreň súčasnej literatúry pre verejnosť otvorená každý pracovný deň od 14.00 do 18.00 hod.

Ďalšie články

program-máj
jun_citaren_aktualita3