Čitáreň súčasnej literatúry v apríli

Aprílový program Čitárne súčasnej literatúry otvára podujatie venované prezentácii novej knihy výtvarníčok Dany Tomečkovej, Simony Gottierovej a Martiny Mäsiarovej. Ich dielo Ako ukážeš prítomnosť rukami oslavuje autenticitu tvorenia a približuje nám svet výtvarného umenia. Autorkami sú trojica vizuálnych umelkýň pôsobiacich pod názvom 1+1+1+1=1. Ale kto je tou štvrtou jednotkou v rovnici? Dozviete sa to 2. apríla o 18.30 hod. počas prezentácie tohto výnimočného projektu a rovnako budete mať možnosť si v tento večer knihu Ako ukážeš prítomnosť rukami aj zakúpiť.

Sme veľmi radi, že v nasledujúcich mesiacoch vznikne v priestoroch Čitárne séria prednášok o histórii Žiliny s významnou osobnosťou, historikom a bývalým riaditeľom Štátneho archívu – Petrom Štanským. 9. apríla o 18.00 hod. preskúmame staré fotografie, históriu budovy a zaujímavé príbehy na pozadí budovania Mestského divadla Žilina od jeho začiatkov až po súčasnú podobu. 

Vydavateľ Koloman Kertész Bagala si do Čitárne súčasnej literatúry pravidelne pozýva na literárne besedy autorov a autorky, ktorých tvorba vyšla aj v jeho vydavateľstve. 16. apríla o 17.30 hod. privítame oceňovanú poetku a prozaičku Dominiku Moravčíkovú, ktorá porozpráva o svojom vzťahu k poézii, ale aj o najnovšom prozaickom debute Dom pre jeleňa, ktorý patril medzi päťku finalistov Anasoft litera 2023. V zastúpení Kolomana Kertésza Bagalu sa s ňou bude zhovárať Malvína Kučerová.

Po prezentácii vydavateľstva KK Bagala a žilinského vydavateľstva Absynt pokračujeme v predstavovaní ďalšieho slovenského vydavateľstva, ktoré sa podieľalo na vzniku projektu Čitárne a venovalo jej niekoľko kníh. 23. apríla o 17.30 hod. sa predstaví vydavateľstvo BRAK, ktoré prináša kvalitné zahraničné tituly a domácu autorskú tvorbu. O jeho vzniku, edičných plánoch či príbehoch, ktoré si vydavateľstvo zažilo, sa budeme rozprávať s jeho šéfom Františkom Malíkom a prekladateľom a publicistom Tomášom Hučkom.

Na záver mesiaca 30. apríla o 18.00 hod sa môžete v Čitárni stretnúť s autorkou knihy Rozhovor s členkou kultu Máriou Modrovich a režisérkou Petrou Fornayovou. Dozviete sa viac o knihe a inšpiráciách pre fiktívne rozhovory s členkami ženského spoločenstva, ale aj o adaptovaní diela pre Mestské divadlo Žilina.

Okrem špeciálneho programu je Čitáreň súčasnej literatúry pre verejnosť otvorená každý pracovný deň od 14.00 do 18.00 hod.

Ďalšie články

Aktualita 2
aktualita