Beseda s Miklósom Forgácsom

Už dnes o 17:30 pred predstavením Lilith príde o svojej tvorbe pre náš herecký súbor porozprávať nekonvenčný dramatik, dramaturg a režisér Miklós Forgács. Pre žilinské divadlo napísal už v sezóne 2019/2020 úspešnú hru Bezzubatá, kedy sa takmer po 20 rokoch vrátil do spoločného tvorivého tandemu s režisérom Eduardom Kudláčom. V najnovšom projekte s názvom Lilith pokračujú v snahe zmapovať archetypálne príbehy silných žien s presahom do súčasnosti.

Stretnutie s tvorbou Miklósa Forgácsa je celkom jedinečná skúsenosť, ktorá môže diváka alebo čitateľa fascinovať vrstvením a prúdom asociácií, prelínajúcimi sa formami, ktoré sú niekedy ako citáty, parafrázy, alúzie či paródie. Nejakou formou začína a prechádza do inej formy. Všetko je prekročené, niečo vyčnieva a niekde už začína niečo nové. Režisér Eduard Kudláč hovorí, že objednať si u Miklósa Forgácsa napísanie textu znamená: „že sa človek zapojí do nejakého typu hry. Pravidlá hry začnú vyplývať vlastne zo samotnej povahy tej hry. Pravidlá začnú vyplývať z toho, že tú hru začnete hrať. Čo je na jednej strane dosť komplikované na prípravu a na prevádzku, alebo na realizáciu predstavenia. Ale na druhej strane je to možnosť dotknúť sa samotného princípu tvorivosti.”

Miklós Forgács o svojej tvorbe textov a príprave na písanie hovorí, že by chcel písať, čo najkonkrétnejšie a najreálnejšie, aby jeho postavy boli čo najživšie, z mäsa a krvi:
Ale vždy ma od toho nejako odvádza ten mýtický priestor, tá mýtická perspektíva. Chcem sa venovať maličkostiam, ľudským blbostiam, najkrehkejším a zraniteľným veciam. Zraniteľný človek ma zaujíma najviac, ale nikdy sa neviem zastaviť len pri tom.”

Miklós Forgács (1973) vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ľubomíra Vajdičku. Patrí k dvojjazyčným autorom, pretože tvorí vo svojej materinskej maďarčine a aj v slovenčine. Jeho rozhlasové hry Tí samodruhí a Beštia bar uviedli v Slovenskom rozhlase, monodrámu Potat(a)o predstavili v rámci projektu Middentity na festivale Divadelná Nitra. Hru Krajina nepokosených lúk, napísanú pod pseudonymom Mikuláš Hoblina Šahanský, naštudovala v Divadle Potôň režisérka Iveta Ditte Jurčová. V minulosti niekoľko rokov pôsobil ako novinár a od roku 2012 je dramaturgom Divadla Thália v Košiciach. Inscenoval tu svoju hru Si zradca, Halász! na motívy rovnomennej poviedky Lajosa Grendela s košickou alternatívnou skupinou Teatrovás. Na domovskej scéne v Košiciach v spolupráci so skladateľom Bélom Faragóom napísal libreto k inscenácii Dnes už nikam nejdeš (poviem to piesňou) – opera, opereta, oratórium, interaktívne divadlo podľa koncepcie a námetu Józsefa Czajlika. Spolu s bratom Andrásom Forgácsom vytvorili vlastnú inscenáciu Čuk a Gek – Exkurzia: otec v meste Levice. Miklós Forgács sa venuje aj prekladu hier súčasných slovenských autorov do maďarčiny (Zuzana Ferencová, Anton Medowits, Michaela Zakuťanská, Tomáš Horváth).

Ďalšie články

aktualita-stred
zmena coco