Apríl v predaji

sobotu 13. apríla odpremiérujeme v Štúdiu autorský projekt Toto je stred Európy, moja drahá!, ktorý vznikal metódou kolektívnej tvorby v réžii Eduarda Kudláča. Politický pamflet s podtitulmi – vrahovia, zlodeji, prostitútky a blázni – je správou o stave našej krajiny, nahliadnutím do sveta obyvateľov na ceste z vlastnej spoločenskej mapy. Prelet mikrokozmom vnútornej dezintegrácie človeka strácajúceho sa v sofistikovanej architektúre nefunkčnosti, klamstva, populizmu a hlúposti. Akú tragikomickú podobu potom dostávajú reakcie človeka na banálne situácie, ktorým musí čeliť nielen v živote, ale aj v realite vzťahov, médií a sociálnych sietí?

Do vašej pozornosti dávame premiéru filmového spracovania textovej predlohy Miklósa Forgácsa Lilith v réžii Eduarda Kudláča, ktorú uvedieme v sobotu 20. apríla.

V apríli patria naše dosky aj dvom hosťujúcim divadlám. Slovenské komorné divadlo Martin k nám 16. apríla prichádza s oceňovanou inscenáciou D1 (pracovný názov), ktorá získala na festivale Nová dráma/New Drama 2021 Grand Prix a Cenu bratislavského diváka. V domovskom martinskom divadle sa už tento divadelný „mýtus o diaľnici“ nehrá, tak máte jedinečnú príležitosť, pozrieť si ho v našom divadle.

Hosťujúce predstavenie Petry Fornayovej a kol. Koniec Koniec vzniklo na motívy románu Petra Macsovszkeho Tantalópolis a je inšpirované poéziou Petra Šuleja. V sugestívnej divadelno-tanečnej performancii sa 24. apríla predstavia Petra Fornayová a Vlado Zboroň. Tvorbu Petry Fornayovej poznáte aj z nášho divadla, pre ktoré adaptovala a zrežírovala novelu Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu.

Každý pracovný deň od 14.00 do 18.00 si môžete v priestoroch Čitárne súčasnej literatúry oddýchnuť pri dobrej káve, zastaviť sa, začítať a oddať vlastným myšlienkam. Vždy v utorok večer tu nájdete aj špeciálny literárny program:

  • 2. apríl bude patriť prezentácií novej knihy výtvarníčok, ktoré sa podpisujú 1+1+1+1=1. Dana Tomečková, Simona Gottierová a Martina Mäsiarová predstavia knihu o autenticite tvorenia: Ako ukážeš prítomnosť rukami
  • 9. apríla preskúmame staré fotografie a históriu budovy nášho divadla od jeho začiatkov až po súčasnú podobu s historikom Petrom Štanským.
  • 16. apríla bude v Čitárni besedovať oceňovaná poetka a prozaička Dominika Moravčíková. Porozpráva o svojom vzťahu k poézii, ale aj o najnovšom prozaickom debute Dom pre jeleňa, ktorý patril medzi päťku finalistov Anasoft litera 2023. Večer moderuje vydavateľ Koloman Kertész Bagala. 
  • 23. apríla privítame vydavateľstvo BRAK, ktoré prináša kvalitné zahraničné tituly a domácu autorskú tvorbu. O jeho vzniku, edičných plánoch či príbehoch, ktoré si vydavateľstvo zažilo, sa budeme rozprávať s jeho šéfom Františkom Malíkom a prekladateľom, publicistom Tomášom Hučkom. 
  • V závere mesiaca sa môžete v Čitárni stretnúť s autorkou knihy Rozhovor s členkou kultu Máriou Modrovich a režisérkou Petrou Fornayovou. Dozviete sa viac o knihe a inšpiráciách pre fiktívne rozhovory s členkami ženského spoločenstva, ale aj o adaptovaní diela pre Mestské divadlo Žilina.

    Kompletný aprílový program nájdete TU.

Ďalšie články

E48FD121-EAF3-4B5A-87A3-B1AF0735A290
jun_citaren_aktualita1