facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/09   Anna Karenina   19.00 - 21.35   VSTUPENKY

MAREC V PREDAJI

16. 02. 2023

MAREC V PREDAJI

Marcový program je už v predaji. Nájdete v ňom takmer celý repertoár a ešte viac. Vašu pozornosť by sme chceli upriamiť na hosťujúce predstavenie brnenského HaDivadla. HaDivadlo si za viac ako štyridsať rokov svojej existencie v českom divadelnom kontexte vybudovalo meno alternatívnej divadelnej scény s osobitým pohľadom na svet aj s vlastnou, vyhranenou autorskou poetikou. V našom divadle bude hosťovať v pondelok 13. marca s autorskou inscenáciou Naši, ktorá nesie podtitul „štúdia rozhovoru o klimatickej kríze.“ Dramatický text Naši voľne vznikal voľne použitím metódy dokumentárneho divadla - verbatim (záznam otázkami riadených rozhovorov) pre 45. sezónu HaDivadla venovanú klimatickej kríze s názvom Zdroje. Východiskovým zámerom bola snaha dostať problém klimatickej krízy zo sféry vedeckých grafov do rozhovorov medzi ľuďmi. Tvorcovia si vybrali situáciu rodinnej diskusie po nedeľnom obede, kde intenzívne rozhovory medzi sebou vedú tri generácie. Matka (otec chýba) – bývalá disidentka, od mladosti ochrankyňa prírody, dcéra s manželom – pracujúca v rodinnej firme na inštalácii solárnych panelov – a mladšia dcéra – účastníčka klimatických protestov. Rodina tu predstavuje metaforu ľudskosti, v ktorej tiež obývame jeden domov – našu planétu.

V sobotu 18. marca nás čaká tretia svetová premiéra našej 31. sezóny, divadelná adaptácia novely Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu v dramatizácii a réžii Petry Fornayovej. Šesť žien, unavených či znechutených systémom dnešnej spoločnosti, uniká do rozpadajúcich sa chatiek bývalého pionierskeho tábora kdesi v lese, s nádejou v učenie N., ktoré ale žiadnym učením nie je. Ocitnú sa na mieste, od ktorého očakávajú zázrak – porozumenie zmyslu svojho života. Prečo sa tieto ženy rozhodli združiť okolo bývalej speváckej hviezdy, prečo zanechali svoju prácu, partnerov, deti, domov a vymenili všetko za izolovaný život v čisto ženskom spoločenstve? Na feministický manifest je už trochu neskoro, ale prečo si isté veci občas nepripomenúť.

A ešte jedno prepojenie a tip na výstavu. Štvrtá kniha Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Drewo a srd a ilustrovala ju výtvarníčka Ivana Šáteková, ktorá má do konca februára výstavu Neznesiteľná ťažkosť bytia v Považskej galérii umenia v Žiline. Vo svojich aktuálnych dielach sa Ivana Šáteková  venuje úlohe a postaveniu ženy; nepracuje však s vnútornou intimitou, ale príznačne spracováva spoločenské témy. Vo vizuálnom jazyku folklóru, s použitím techniky vyšívania na staré autentické obrusy a utierky, ponúka výtvarné reflexie nerovnosti medzi mužom a ženou.

Aktuálny program na marec 2023 nájdete TU.

Tešíme sa na stretnutie s vami v divadle a veríme, že akékoľvek predstavenie si vyberiete, bude pre vás zážitkom.