facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   03/02   Triky, fet a makači   19.00 - 20.25   VSTUPENKY

One Day Jazz Festival 2019 - jeseň

One Day Jazz Festival 2019 - jeseň

Nie sú žiadne termíny pre toto podujatie!

ONE DAY JAZZ FESTIVAL prichádza opäť s výnimočným programom v rámci jesennej edície už 11. ročníka festivalu. Uvádza nové rozmery v programovej náplni, kde sa na jednom pódiu predstavia hviezdy svetovej i domácej hudobnej scény. Nenechajte si ujsť neopakovateľný hudobný zážitok a príďte spolu s nami za kvalitnou hudbou. 

ONE DAY JAZZ FESTIVAL 2019 v Mestskom divadle Žilina – jesenná edícia

Ben Williams Quartett feat Marcus Strickland, Julius Rodriguez, Justin Brown /USA
Tony Grey Project feat Romain Collin, Martin Valihora, Kornél Fekete-Kovács /USA, SK, HU


Martin Valihora
Martin Valihora (* 4.máj 1976, Bratislava) je slovenský hráč na bicie nástroje a perkusie. Narodil sa v hudobníckej rodine, jeho otec Dušan Valihora bol profesionálny basgitarista a jeho mama Jana Beláková speváčka. Valihora študoval klavír v rokoch 1986-1987, kedy prešiel na bicie a začal chodiť na lekcie ku slovenskému bubeníkovi Oldovi Petrášovi. V rokoch 1990-1992 študoval bicie a perkusie na Konzervatóriu v Bratislave, v štúdiu hry na bicie pokračoval na svetoznámej Berklee College of Music v Bostone. Napriek dlhým rokom života a práce za veľkou mlákou, Martin nezanevrel ani na svoje slovenské hudobné projekty a aktivity, vďaka čomu sa stal v roku 2000 držiteľom prestížneho titulu „Najlepší inštrumentalista roka“. Viac ako 20 rokov je Martin Valihora označovaný za jedného z najvyhľadávanejších štúdiových hráčov do hudobných projektov v Európe i USA. Za hranicami Slovenska svoje meno najväčšmi preslávil dlhodobou spoluprácou s virtuóznou japonskou klaviristkou Hiromi Uehara. Hral a hrá vo viacerých domácich aj medzinárodných zoskupeniach (Mezzoforte, trio Depart Refire a trio Ovsepian, Camarda, Valihora), spolupracoval a spolupracuje s množstvom domácich aj zahraničných spevákov a muzikantov (Oskar Rózsa, Vardan Ovsepian, Daniele Camarda, Eugen Vizváry, Juraj Griglák, Richard Müller, Gabo Jonáš, Andrej Šeban, Ron Affif, John Shannon, Mitch Cohn, Lee Ritenour, Frank McComb, Tony Grey, Harry Sokal a ďalší). Je zakladateľom a riaditeľom festivalu One Day Jazz Festival, podieľa sa na džezových predstaveniach v Divadle Aréna.

Tony Grey Project
Basgitarista Tony Grey (*1975), rodák z anglického Newcastle, pochádza z rodiny so silnou hudobníckou tradíciou. Jeho strýkom je John Mc Laughlin, jeden z najvýznamnejších jazzových gitaristov všetkých čias. V roku 2001 absolvoval prestížnu Berklee School Of Music a získal ocenenie "Outstanding Performer". Spolupracoval s takými menami ako Herbie Hancock, Wayne Shorter, Reeves Gabrels, Tomoyasu Hotei, Bill Evans, Mike Stern, Steve Lukather, Barnfird Marsalis, Shaggy, Ice-T a mnohými ďalšími. Tony Grey sa s Martinom Valihorom stretol v triu japonskej klavíristky Hiromi. Na jeho konte je 5 sólových albumov.

Romain Collin
Francúzsky skladateľ (*1979)  a klavírista je absolventom pretížnych hudobných vzdelávacích inštitúciií - Berklee College Of Music a Thelonious Monk Institute Of Jazz. Vďaka svojmu talentu získal plné štipendium a počas štúdií absolvoval vstúpenia s takými veličinami jazzu ako Herbie Hancock, Wayne Shorter. Doteraz vydal štyri štúdiové albumy, ten najnovší (Tiny Lights) vyšiel v tomto roku. Zaujímavým spôsobom v ňom rozvinul možnosti klasického jazzového piano tria, keď do svojich kompozícií zakomponoval aj prvky elektroniky, vokálneho loopingu či zvuk nezameniteľného Moog Taurus basového syntezátora. Collin sa venuje aj filmovej a scénickej hudbe nielen ako autor, ale aj ako hosťujúci pedagóg na univerzite v Princetone. Na jeho konte je hudba k viacerým krátkym a dokumentárnym filmom.

Kornél Fekete-Kovács
Maďarský hráč na trúbku a ďalšie dychové nástroje (*1970) absolvoval v roku 1992 jazzovú fakultu na budapeštianskom konzervatóriu Bélu Bartóka a v roku 1998 jazzovú fakultu na hudobnej akadémii Ferenca Liszta. V roku 1998 založil a do roku 2005 aj viedol Budapest Jazz Orchestra. Následne sa stal lídrom súboru Modern Art Orchestra a vytvoril si aj ďalšie projekty Fekete-Kovács Quintet a Fekete-Kovács Symphonyc. Ako sólista, ale aj ako kapelník, skladateľ a aranžér sa podieľal na viac ako stovke albumov maďarských umelcov. Taktiež pôsobil vo viacerých medzinárodných súboroch - (IASJ Big Band Copenhagen, The European Broadcasting Union Big Band Amsterdam and Budapest, The Central European Jazz Connection a.ď.). Je členom viacerých jazzových projektov svojich maďarských kolegov. Na jeho konte je aj viacero skladateľských cien.

Ben Williams Quartet feat. Marcus Strickland
Basista Ben Williams (*1984) patrí medzi najvýraznejšie osobnosti nastupujúcej jazzovej generácie. V roku 2005 zvíťazil v jazzovej kategórii na súťaži International Society of Bassists a zopakoval to aj v roku 2009 na Thelonious Monk International Bass Competition. V roku 2013 mu prestížny magazín Down Beat udelil titul "Rising Star". Počas svojej ešte nie dlho trvajúcej kariéry si zahral s najväčšími velikánmi jazzu ako Herbie Hancock, George Benson, Terence Blanchard či Wynton Marsalis. Účinkoval aj na albume Pata Methenyho Kin, ktorý získal cenu Grammy za najlepší jazzový inštrumentálny album. Doteraz mu vyšli dva sólové albumy State Of Art a Coming Of Age na pretížnom labeli Concord. Na oboch sa podieľal ako spoluhráč aj saxofonista Marcus Strickland (*1979), ktorý tiež získal ocenenie Down Beatu "Rising Star" v roku 2010.

Julius Rodriguez
Julius Rodriguez sa venuje hudbe odmalička, keď prvé očarenie hudobníkmi zažíval v kostole. Je multiinštrumentalistom, ale jeho "hlavnými" nástrojmi sú klavír a bicie. Vďaka dlhoročnému štúdiu hudby sa viackrát úspešne umiestnil v rôznych súťažiach (napr. Charles Mingus Festival, GRAMMY Camp Jazz Session) a získal na nich rôzne ocenenia a to nielen ako hudobník, ale aj ako aranžér a kapelník. Okrem iných spolupracoval s takými menami ako Wynton Marsalis, Macy Gray, James Morrison, Brasstracks, Roy Hargrove, Ben Williams a ďalšími. Účinkoval na najprestížnejších jazzových festivaloch (napr. Monterey, Portland, North Sea). Popri štúdiovej práci a koncertovaní v súčasnosti študuje jazzový klavír na prestížnej Juillard School Of Jazz.

Justin Brown
Rodák z kalifornského Richmondu (*1984) sa venuje bicím, podľa vlastných slov, už od svojich dvoch rokov vďaka svojej mame, ktorá bola organistkou v kostole. V roku 2002 získal dvojročné štipendium na Dave Brubeck Institute a neskôr aj na ďalšej prestížnej Juillard School. Potom ako sa presunul do New Yorku stal sa jedným z najvyhľadávanejších a najuniverzálnejších jazzových bubeníkov. Stal sa pevnou súčasťou projektov Ambrose Akinmusire, Thundercat, Flying Lotus a ďalších. V roku 2018 vydal svoj prvý sólový album NYEUSI, ktorý je poctou jazzfunku 60-ych a 70-ych rokov, ale pohľadom generácie ktorá dospela v tomto tisícročí. "Jednou nohou ste v minulosti, jednou v budúcnosti - dúfam, že tento pocit budú mať poslucháči môjho albumu" - hovorí Justin.

 

 VIDEO