facebook Newsletter Kontakt

Niekto príde

Niekto príde

TEXT    Jon Fosse   RÉŽIA    Eduard Kudláč

Nie sú žiadne termíny pre toto podujatie!

On a ona si prichádzajú obzrieť svoj nový dom na opustenom fjorde. Počiatočné nadšenie nad krásou domu vyprchá, keď ženu prepadnú obavy z toho, že niekto príde. A je to naozaj tak. Náhle sa objavuje predchádzajúci majiteľ ich domu a ako sám tvrdí, chce len vidieť, kto dom kúpil. Idyla vysnívaného pokojného prežitia dní na opustenom mieste dostáva trhliny.

Dramatický debut najhranejšieho nórskeho dramatika po Ibsenovi Jona Fosseho.


Jon Fosse (1959)
„Nový Ibsen“ či „Becket 21. storočia“, renomovaný básnik, esejista a autor kníh pre deti sa so svojimi štyrmi desiatkami hier stal najhranejším nórskym autorom po Ibsenovi a najhranejším európskym dramatikom súčasnosti. Jeho hry sa uvádzajú po celom svete. Kedysi divadlo odmietal, dnes je známy najmä vďaka nemu. Už bol vyše desaťročie úspešným spisovateľom, než sa rozhodol písať aj dramatické texty. Donútila ho k tomu nepriaznivá ekonomická situácia.  Prijal ponuku vtedajšieho umeleckého riaditeľa Národnej scény v Bergene Toma Remlova a začiatkom 90. rokov sa zúčastnil na Bergenskom projekte (1986-1996), ktorého cieľom bolo iniciovať a podporovať vznik novej nórskej drámy. V rámci Bergenského projektu mu ponúkli pomerne veľkú sumu za to, aby napísal začiatok hry a jej resumé. On ponuku prijal a za týždeň napísal svoj dramatický debut, hru Niekto príde (1992).

 


Premiéra: 09. 04. 2021


OSOBY A OBSADENIE

Ona:Iveta Pagáčová
On:Ján Dobrík
Muž:Michal Koleják

REALIZAČNÝ TÍM

Preklad:Anna Fosse
Scéna a kostýmy:Eva Kudláčová Rácová
Hudba:Peter Machajdík
Réžia:Eduard Kudláč

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


Niekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto prídeNiekto príde