facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   13/12   A je tu zas   19.00 - 21.25   VSTUPENKY

Neznášam Ťa!

Neznášam Ťa!

TEXT    Michal Tomasy   A KOLEKTÍV    RÉŽIA    Michal Tomasy

22/12 PIATOK 19.00 - 20.45 veľká sála 12 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

29/12 PIATOK 19.00 - 20.30 veľká sála 12 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

Situačná komédia o štyroch (takmer) pároch, ktoré spojil jeden byt a jeden večer – silvestrovský. Niektorí pozvanie dostali, niektorí ho nepotrebovali a prišli sa so starým rokom rozlúčiť neohlásene. Tyčinky, chlebíčky a prskavky – takto si večer predstavoval hostiteľský pár. Namiesto toho zažívajú sex, drogy a rock'n'roll v slovenskom štýle a v slovenskom paneláku.

„Je to taký spoločný projekt. Celého nášho ansámblu. Nejde o skvost svetovej literatúry, ale je to komédia, ktorá nám v repertoári - aj nám hercom chýbala, a tak sa nejako pasujeme s tým, čo sme si vymysleli. Je to riadny zážitok. Silvester je práve ten čas, kedy si ľudia najviac dovolia. Je tam prítomný alkohol, ktorý spôsobuje uvoľnenie všetkých tých celoročných kríz, ktoré ľudia v sebe držali, a ktoré zrazu vybuchujú na povrch. A potom je to aj o našej slovenskej chorobe, potrebe ostatným niečo dokazovať. Pozývajúci pár chce ostatných presvedčiť o tom, že sa majú dobre – v starom panelákovom byte, kde majú originál Tatramatku z 1987 a nafukovací gauč.” Michal Tomasy, spoluautor a režisér

Michal Tomasy je členom umeleckého súboru Mestského divadla Žilina. Spolupracuje tiež s amatérskymi divadlami f*ACTOR v Liptovskom Petre a Malým divadlom v Palúdzke. Pôsobí ako pedagóg herectva na Súkromnom hudobnom a dramatickom konzervatóriu v Martine.


Dĺžka predstavenia: 90 minút bez prestávky.
Inscenácia obsahuje expresívne výrazy a je vhodná pre divákov od 15 rokov.Premiéra: 19. 06. 2020


OSOBY A OBSADENIE

Eva:Ada Juhásová
Paťo:Michal Koleják
Hejly:Iveta Pagáčová
Marek:Michal Tomasy
Monča:Tajna Peršić
Samo:Ján Dobrík
Laura:Kristína Sihelská
Laura:Barbora Švidraňová
Theo:Michael Vrzala

REALIZAČNÝ TÍM

Dramaturgia:Martin Gazdík
Výprava:Gabriela Paschová
Réžia:Michal Tomasy

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!Neznášam Ťa!

ROZHOVORY


DIVADLO BY TERAZ MALO ĽUDÍ ODTRHNÚŤ OD TOHO, ČO SA DEJE
Michal Tomasy -  autor, režisér a herec situačnej komédie Neznášam ťa!

Každé divadlo potrebuje dobrú komédiu. Dramatik David Gieselmann (žilinské divadlo hrá jeho Holuby) povedal, že by mu stačilo, keby mala komédia väčšiu váhu. V čom spočíva sila komédie?
Komédia je veľmi funkčný a nenásilný spôsob kritiky a každý sa rád zasmeje na niekoho hlúposti, potrestanej vypočítavosti, atď. A niekedy sa môže divák aj potichu hanbiť, ak sa spozná v nejakej postave. Pre hercov je to šanca sa „vyblázniť“. Dôležité je komédiu hrať maximálne vážne a vedieť si urobiť srandu aj zo seba, a to nie je úplne jednoduché – pre hercov. Je trochu škoda, že aj mladí režiséri, ktorí k nám do divadla prídu, sa komédii vyhýbajú. Dráma zrejme pôsobí umeleckejšie, je možno viacej rešpektovaná, ale urobiť dobrú komédiu je minimálne rovnako ťažké. Tento trend je ale aj na vysokých školách a konzervatóriách. Potom sú niekedy čerství absolventi v šoku, že v divadle sa len neplače a nekričí. Všetko však musí byť vyvážené, načo by nám bolo desať komédii v repertoári. Divák by mal mať šancu vybrať si žáner, na ktorý má chuť.

Momentálne si dostal v Mestskom divadle zaujímavú príležitosť, zrežírovať vlastnú hru, situačnú komédiu Neznášam ťa! Išlo to podľa tvojich očakávaní? Akým spôsobom so súborom pracujete?
To je ďalšia z tých náhod a šancí, ktoré ma stretávajú a ja som nenašiel dostatočné množstvo dôvodov, aby som to s kolegami nevyužil. Je to taký spoločný projekt. Celého nášho ansámblu. Nejde o skvost svetovej literatúry, ale je to komédia, ktorá nám v repertoári - aj nám hercom chýbala, a tak sa nejako pasujeme s tým, čo sme si vymysleli. Je to riadny zážitok. Na začiatku skúšky sa tvárim riadne vážne a predstavujem svoje úchvatné nápady a moji kolegovia ich potom stvárňujú. Na skúškach sa teda dosť často smejem, tak dúfam, že sa budú aj diváci.

Prezradíš nám o tejto komédii viac?
Ide o veľmi jednoduchý princíp. V jednom priestore panelákového bytu sa počas silvestrovskej oslavy stretnú štyri páry. Silvester je práve ten čas, kedy si ľudia najviac dovolia. Je tam prítomný alkohol, ktorý spôsobuje uvoľnenie všetkých tých celoročných kríz, ktoré ľudia v sebe držali, a ktoré zrazu vybuchujú na povrch. A potom je to aj o našej slovenskej chorobe, potrebe ostatným niečo dokazovať. Preto vlastne aj celá tá oslava vznikne. Pozývajúci pár chce ostatných presvedčiť o tom, že sa majú dobre – v starom panelákovom byte, kde majú originál Tatramatku z 1987 a nafukovací gauč – tak oni sa snažia ostatných presvedčiť, že si žijú cool.

Vaše skúšky prerušila pandémia. Po troch mesiacoch, kedy boli divadlá zatvorené, opäť skúšate, aký je to pocit?
Nebolo to jednoduché obdobie na psychiku ľudí. Každému z nás chýbalo hranie – veľa profesií mohlo robiť svoju robotu, no my sme nemohli. Všetci sme sa tešili do roboty. Tým, že je to komediálny titul, je to pre nás príjemné a dúfam, že to tak bude aj pre divákov. Divadlo by sa teraz malo pokúsiť ľudí odtrhnúť od toho, čo sa deje, aby už 15-krát za deň nepočuli slovo korona či COVID-19 (ani sa to v našej inscenácii neobjaví). Myslím si, že teraz sa treba smiať už na iných veciach, na tomto sa budeme smiať neskoršie, lebo ešte nie sme úplne za všetkým.
Teším sa. Dúfam, že to všetko bude OK, že to diváci budú mať radi, že to herci budú hrať radi, že sa tam bude vymieňať energia, lebo o to by malo v divadle ísť.

autorka rozhovoru: Zuzana Palenčíková

https://myzilina.sme.sk/c/22426225/michal-tomasy-zo-zilinskeho-divadla-divadlo-by-malo-odtrhnut-ludi-od-toho-co-sa-deje.html