facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/11   Lilith   19.00   VSTUPENKY

Info

Vitajte na stránkach Mestského divadla Žilina! Mestské divadlo Žilina vzniklo po dlhej prestávke 1. januára 1992, a to ako prvé neštátne profesionálne divadlo na Slovensku, ktoré nespadá do zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR, ale je financované z rozpočtu mesta Žilina. Mestské divadlo Žilina je repertoárovým divadlom so stálym umeleckým súborom. V súčasnosti sa jeho dramaturgia orientuje na súčasné texty uvádzané v slovenskej premiére, nové dramatizácie, nové preklady klasických textov a pôvodnú súčasnú slovenskú drámu. "Cielená programová štruktúra, výrazne zameraná na texty súčasnej svetovej a slovenskej drámy, je v takejto sústredenej miere naozaj neobvyklá a jednoznačne stojí za pozornosť", uviedol o dramaturgii divadla dramatik a dramaturg Peter Pavlac v bulletine Divadelnej Nitry 2013. 


OCENENIA

V uplynulých sezónach sa žilinskému divadlu podarilo dosiahnuť niekoľko významných umeleckých úspechov.

Inscenácia hry Sergiho Belbela MOBIL v réžii Eduarda Kudláča získala Cenu za najlepšiu inscenáciu súčasnej svetovej hry festivalu Nová dráma/New drama 2009 v Bratislave. Herečka Jana Oľhová získala Zvláštnu cenu poroty festivalu Nová dráma 2009 za mimoriadny herecký výkon a divadelné ocenenie sezóny DOSKY za najlepší ženský herecký výkon sezóny 2008/2009 za postavu Sary v inscenácii hry Sergiho Belbela MOBIL.

Inscenácia hry Petra Handkeho PODZEMNÉ BLUES v réžii Eduarda Kudláča získala Zvláštnu cenu poroty na festivale Nová dráma/New drama 2011 v Bratislave.

Herečka Ivana Kubáčková získala za postavu Hanni v inscenácii hry Ingmara Villqista TAKÁ FAJN BABA AKO TY divadelné ocenenie sezóny DOSKY v kategórii Objav sezóny 2011/2012.

Tvorcovia inscenácie hry Michaely Zakuťanskej JÁNOŠÍK 00 7 v réžii Mariany Ďurčekovej a Jána Luterána získali Zvláštnu cenu poroty festivalu Nová dráma/New Drama 2013, a to za pozoruhodný počin mladého autorského a inscenačného tímu, ktorý prostredníctvom hravého pohľadu na jánošíkovský mýtus priniesol vtipnú a zároveň angažovanú generačnú výpoveď.