facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   28/09   Triky, fet a makači   19.00 - 20.30   VSTUPENKY

ZOMREL ĽUBOŠ MIDRIAK

11. 11. 2021

ZOMREL ĽUBOŠ MIDRIAK

So zármutkom sme prijali správu, že zomrel Ľuboš Midriak (1955-2021), prvý riaditeľ, umelecký šéf a režisér Mestského divadla Žiline v roku 1992. Ľuboš Midriak bol režisérom prvej inscenácie novootvoreného divadla, ktorou bola Hviezdoslavova Hájnikova žena v prebásnení a dramatizácii Štefana Moravčíka. Neskôr režíroval inscenáciu hry L. Gersheho Motýľom nik nerozkáže a inscenáciu historickej hry M. Ferka Pravda Svätoplukova. Po výmene vedenia a umeleckého smerovania z Mestského divadla v roku 1993 odišiel.

Ešte v auguste 2021 nám plný energie napísal svoj príbeh pôsobenia v žilinskom divadle do Almanachu, ktorý pripravujeme k 30. výročiu vzniku divadla a my vyberáme pár viet, ktoré pre nás napísal.

„Toto divadlo má vo svojom prostredí zvláštne postavenie. Vždy priťahovalo mladých tvorcov. Dávalo im priestor a mladí tvorcovia sa mu vždy odvďačili hodnotnými inscenáciami. Divadlo v Žiline malo obdobia búrlivé, plné tvorivých počinov, ale aj obdobia vyčkávania a hľadania. Vtedy sa chystalo na nové vzplanutie, aby povstalo z popola. Raz sú víťazstvá, inokedy pády, ale to patrí k životu. Bez pádov nie je víťazstva. (...)

S radosťou sledujem prácu režiséra Kudláča, ktorý pokračuje v mojej autorskej práci. Vyjadruje sa slobodne a dáva priestor ozajstnej tvorbe.To je pre mňa poctivý zápas o obsah a formu. Akoby sa divadlo znova vrátilo k svojej prapodstate. Objavovať v sebe hĺbku citov, vášní, pravdy a vyjadrovať ju svojským, umeleckým vnímaním. Žilinské divadlo znova našlo svoju cestu. Držím vám v tom všetkým palce.“

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine a pozostalým.

Česť jeho pamiatke!Na fotografii zábery z inscenácie Hájnikova žena. Foto: Matúš Oľha