facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   04/10   Kreutzerova sonáta / Čia vina?   19.00 - 20.30   VSTUPENKY

PRACHY! V NOVOM OBSADENÍ

25. 08. 2022

PRACHY! V NOVOM OBSADENÍ

31. divadelnú sezónu 2022/2023 otvárame vo štvrtok 8. septembra predstavením inscenácie hry A. Sautera a B. Studlara Prachy! Inscenáciu sme v týchto dňoch preobsadili a uvidíte v nej takmer celý umelecký súbor divadla s hosťujúcim Michalom Režným. Prachy! sa tak po dlhšom čase opäť vrátili na javisko Veľkej sály.   

Dramatický text Prachy! napísala autorská dvojica Andreas Sauter a Bernhard Studlar v roku 2009 pre nemecké Oldenburgische Staatstheater. Hra odráža globálnu ekonomickú krízu, ktorá sa v Európe začala prejavovať od roku 2008. V súčasnom postpandemickom čase vojnovej agresie Ruska voči Ukrajine, ktorá výrazne ovplyvňuje globálnu ekonomiku, je však rovnako aktuálna.  

Na javisku sa miestami až komiksovo stretáva panoptikum postáv z rôznych sociálnych vrstiev, ktoré zápasia s tým, ako ďalej, keď stratíte zamestnanie, nevládzete platiť úvery, nemáte za čo študovať, či vám zomrie matka, pretože šetrila na kúrení a zamrzla? Život však vždy ponúka aj vtipné momenty. Aj šťastie treba hľadať, pretože je to krásna vec. Hoci je to fuška a zdá sa, že jeho hľadanie ekonomická kríza dosť komplikuje. A potom sú tú slávni športovci, ktorí za hodinu zarobia viac než väčšina z nás za celý mesiac.
 
Sauter a Studlar majú radi obyčajných, priemerných hrdinov, z ktorých osudov destilujú esenciu každodenného života. V réžii Mariána Amslera, ktorý v žilinskom divadle režíroval aj Annu Kareninu, sa na javisku stretne herecká energia takmer celého ansámblu žilinského divadla. Pre režijnú tvorbu oceňovaného režiséra Mariána Amslera je charakteristická práve podnetná spolupráca s celým hereckým súborom, ktorý dokáže inšpirovať k zaujímavým, vyrovnaným hereckým výkonom. A bude sa aj spievať!

Na fotografiách Natálie Zahradníkovej vám prinášame atmosféru inscenácie v novom obsadení.
 


FOTOGALÉRIA