facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/09   Anna Karenina   19.00 - 21.35   VSTUPENKY

POZVÁNKA NA TRETIU PREMIÉRU SEZÓNY

09. 03. 2023

POZVÁNKA NA TRETIU PREMIÉRU SEZÓNY

Pozývame vás na tretiu premiéru sezóny. Svetovú premiéru inscenácie Rozhovor s členkou kultu, ktorá je adaptáciou novely Márie Modrovich v dramatizácii a réžii Petry Fornayovej, uvedieme v sobotu 18. marca 2023 v Štúdiu.

Šesť žien, unavených a znechutených systémom dnešnej spoločnosti, uniká do rozpadajúcich sa chatiek bývalého pionierskeho tábora kdesi v lese, s nádejou v učenie N., ktoré ale žiadnym učením nie je. Ocitnú sa na mieste, od ktorého očakávajú zázrak – porozumenie zmyslu svojho života a nájdenie osobnej slobody. Solitérne bytie je tragickejšie, keď sa odohráva v skupine. Na mnohé otázky v živote nepoznáme odpovede napriek tomu, že máme snahu ich hľadať.


Štvrtá kniha Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu sa s nami pohráva už v samotnom názve. Členkou alebo členom kultu sa totiž byť nedá. Novela je štylizovaná ako séria fiktívnych rozhovorov s členkami čisto ženského spoločenstva, ktoré sú združené okolo bývalej speváckej hviezdy. Ide o modelovú prózu, pre ktorú je charakteristické to, že sa na jeden problém nazerá z rôznych perspektív. Aj ženy v spoločenstve vnímajú túto novú realitu po svojom. Niektoré dodržujú akési učenie, ktoré ale nemôžu šíriť. Iné zdôrazňujú, že žiadne učenie neexistuje. Modelová situácia fiktívneho spoločenstva predstavuje laboratórium, ktoré skúma transformáciu normálnej ženskej existencie na akúsi novú realitu niekde, kde ženy dokážu byť na sto percent zodpovedné za svoje bytie, kde môžu byť samé sebou.

Mária Modrovich, ktorá túto knihu písala dva roky, upresňuje, z čoho vychádzala: Na úplnom začiatku bola myšlienka ženského spoločenstva, o ktorého existencii mi povedal môj známy. Potom som prišla na to, že jedna kamarátka dokonca zvažovala pridať sa doň a mňa to začalo zaujímať — prečo by niekto opustil svoj život a urobil takúto pomerne radikálnu zmenu? Napriek tomu, že som najskôr začala pátrať po reáliách konkrétnych spoločenstiev a po ženách, ktoré ich viedli a ktoré v nich žili, rýchlo som tento smer opustila. Jednak som nechcela narušiť súkromie týchto skupín a jednotlivcov, jednak som chcela mať slobodu vytvoriť fiktívne spoločenstvo vyhovujúce mojim postavám."


REALIZAČNÝ TÍM

text Mária Modrovich | dramaturgia Zuzana Palenčíková | scéna Matej Gavula | kostýmy Iveta Haasová | hudba Ambróz Šulej
dramatizácia a réžia Petra Fornayová a. h.

účinkujú Natália Fašánková, Ada Juhásová, Iveta Pagáčová, Tajna Peršić, Kristína Sihelská, Barbora Švidraňová, Adam Herich, Peter Martinček

Verejná generálka 17. marca 2023 o 18: 00 v Štúdiu
Svetová premiéra 18. marca 2023 o 19:00 v Štúdiu
I. repríza 23. marca 2023 o 19:00 v Štúdiu

Tešíme sa stretnutie s vami!