facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   25/03   A je tu zas   19.00 - 21.25   VSTUPENKY

POZVÁNKA NA PREMIÉRU INSCENÁCIE NAŠE FOTKY

21. 10. 2021

POZVÁNKA NA PREMIÉRU INSCENÁCIE NAŠE FOTKY

Pozývame vás na slovenskú premiéru inscenácie hry Thomasa Melleho Naše fotky v réžii Eduarda Kudláča, ktorá sa uskutoční v sobotu 30. októbra 2021 o 19.00 vo Veľkej sále. Hra Thomasa Melleho Naše fotky tematizuje psychologické dôsledky sexuálneho zneužívania mladých chlapcov na cirkevnej internátnej škole. Ide o fikciu, inšpirovanú udalosťou na jednej z najprestížnejších internátnych škôl v Nemecku, Aloisiuskolleg v Bad Godesbergu, ktorá bola odhalená v roku 2010. V hre Naše fotky dáva Thomas Melle hlas obetiam.

Jedného dňa príde Jeskovi Drescherovi na mobil fotka nahého chlapca. Je úplne zmätený, pretože sa na nej spoznáva. Zachytáva obdobie, keď mohol mať tak jedenásť rokov a študoval na cirkevnej internátnej škole. Netuší, kto mu tú fotku poslal a z akého dôvodu. Kto by mu mohol chcieť ublížiť? Táto nevysvetliteľná udalosť ho vykoľají z každodenného usporiadaného a profesijne úspešného života. Drescher začne pátrať po anonymnom odosielateľovi. Navštevuje bývalých spolužiakov a pomaly spúšťa lavínu odhaleného zneužívania.

Režisér Eduard Kudláč približuje posolstvo Melleho textu: „Melle sa úplne vyhýba moralizovaniu. Snaží sa naozaj sústrediť na to, aký devastačný účinok má sexuálne zneužívanie na morálnu integritu obetí, na to, ako toto ovplyvní ich ďalšiu existenciu, vzťahy, morálku, ako vnímajú otázku viny. Neškandalizuje prípady obťažovania na katolíckej internátnej škole, ale skôr sleduje líniu zla z pozície obete. Z násilia nemôže pochádzať nič dobré a ovplyvní všetko, čoho sa dotkne. Vidíme rozpad, ktorý zasahuje nielen hlavného hrdinu, ale zasiahne jeho rodinu, jeho prácu, vzťahy. Samozrejme, končí tragicky."

V réžii Eduarda Kudláča sa v inscenácii Naše fotky predstavia Peter Martinček, Adam Herich, Michal Koleják, Michael Vrzala, Ada Juhásová, Natália Fašánková, Kristína Sihelská, Iveta Pagáčová a Boris Zachar.

V Mestskom divadle Žilina nás čakajú mnohohlasné obrazy zabúdania, potláčania a rozpoznávania pravdy. Čaká nás téma, o ktorej je dôležité rozprávať nahlas.