facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   04/10   Kreutzerova sonáta / Čia vina?   19.00 - 20.30   VSTUPENKY

POZVÁNKA NA PREMIÉRU COCO CHANEL

24. 10. 2022

POZVÁNKA NA PREMIÉRU COCO CHANEL

Milí naši diváci, prijmite pozvanie na svetovú premiéru autorskej inscenácie Daniely Brezániovej Coco Chanel v réžii Barbory Nitschovej, ktorú uvednieme v piatok 28. októbra a v sobotu 29. októbra. Piatková premiéra bude spojená aj s krstom výročnej publikácie Almanach / Príbeh jedného divadla, ktorú divadlo pripravilo k 30. výročiu založenia, a ktorej vznik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Autorka Daniela Brezániová a režisérka Barbora Nitschová sa pri tvorbe inscenácie inšpirovali  návrhárkiným šťastným číslom päť a farbami, ktoré ju definovali. Čierna, biela, zlatá, červená a béžová boli súčasťou jej tvorby, ale aj súkromného života. Päť farieb. Päť častí. Päť osudových mužov. Bola päťka naozaj jej šťastné číslo? Alebo len jeden z výmyslov? Keď sa za niečo hanbila, vždy si radšej vymyslela krajšiu verziu. Či už sa za tým ukrývalo nešťastné detstvo alebo zvyšujúci sa vek. Neexistuje jedna verzia jej príbehu. Kým verejnosť vzhliadala k novej módnej ikone, Coco zaháňala svoj smútok dávkami morfia. Autorský projekt mapuje príbeh Coco Chanel v piatich farebných odtieňoch a konfrontuje ju s jej ideálmi a klamstvami.

Coco Chanel svojím progresívnym vnímaním vniesla emancipáciu nielen do ženskej módy, ale aj do postavenia žien v spoločnosti. Jednoduchá elegancia znamenala prelom v tradičnom obliekaní. Krátke vlasy zase nezávislosť na názore mužov. A mimoriadny úspech jej módnej značky ukázal novú marketingovú stratégiu. Sláva butiku ju zároveň obklopila samotou. Coco Chanel pod vrstvou inovácií ukrýva pestrý príbeh. Ako uviedla Barbora Nitschová, režisérka inscenácie: „Celý čas vidíme na javisku osobu, ktorá bojuje s dvoma vecami: s pravdou a so samotou. Niekedy vyhráva viac v jednom smere, niekedy v druhom smere. Veľmi si uvedomuje, že najľahšie sa jej nad samotou vyhráva klamstvom, keď sa sama presvedčí, že to tak nie je. To je jej veľmi zaujímavá vlastnosť. Čo budem robiť so samotou? Budem sa tváriť, že sama nie som, a že vtedy môžem pracovať. S tým sa snažíme hrať. Či to už je práca ako strihanie a navrhovanie, alebo práca v zmysle rokovania o zmluvách, či práca v zmysle rozhodnutia zachrániť svet, to je už druhá vec. Vždy nejakou aktivitou chce potlačiť samotu a veľký smútok, ktorý v sebe mala celý život.“


námet Barbora Nitschová, Daniela Brezániová | text Daniela Brezániová | dramaturgia Barbora Nitschová, Daniela Brezániová | kostýmy Lea Šaryová | scéna Dorota Volfová | pohybová spolupráca Rebecca Smudová | hudba Sára Vondrášková | réžia Barbora Nitschová a.h.
účinkujú Iveta Pagáčová, Boris Zachar, Michal Koleják, Ada Juhásová, Ján Dobrík a. h., Michael Vrzala, Carolina Massa (poslucháčka konzervatória), Théo Berquin (detský hlas). 


FOTOGALÉRIA