facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/11   Lilith   19.00   VSTUPENKY

POZVÁNKA NA POSLEDNÚ PREMIÉRU SEZÓNY

28. 04. 2022

POZVÁNKA NA POSLEDNÚ PREMIÉRU SEZÓNY

Milí naši diváci, prijmite pozvanie na svetovú premiéru autorskej inscenácie Kreutzerova sonáta / Čia vina?, ktorá je adaptáciou Tolstého „sexuálnej“ novely Kreutzerova sonáta o mučivej žiarlivosti, o vzťahu medzi čistotou a silnou fyzickou vášňou. Trojica mladých spoluautorov Pavol Viecha, Daniela Brezániová a Matej Feldbauer obohatili text o paralely s osobným životom manželov Tolstých. Trojicu tvorcov zaujali ich denníky, ako aj najnovšie anglické preklady noviel Sofie Tolstej, pretože Sofia sa rozhodla napísať vlastnú verziu príbehu z Kreutzerovej sonáty pod názvom Čia vina?.

Novela Kreutzerova sonáta je o živote muža, ktorého narastajúca a mučivá žiarlivosť privedie k zločinu. Postava Vasiu Pozdnyševa je rozdelená medzi troch hercov a inscenácia má napriek dramatickej téme veľa humoru založeného najmä na mužsko-ženských vzťahoch. Pozdnyševovia prichádzajú divákom vyrozprávať nielen detaily jeho zločinu, ale rovnako sa vďaka Pozdnyševovým spomienkam stávame svedkami detektívnej analýzy tragickej lásky. Všetko pod dohľadom Sofie Tolstej snažiacej sa prostredníctvom tohto príbehu odkrývať trpkosť života so slávnym spisovateľom.

text Daniela Brezániová, Pavol Viecha, Matej Feldbauer
dramaturgia Daniela Brezániová
kostýmy Terézia Kosová
scéna a svetelný dizajn Ján Ptačin
hudba Andrej Majerčík
réžia Pavol Viecha
účinkujú Kristína Sihelská, Peter Martinček, Michal Koleják, Boris Zachar, Natália Fašánková, Tajna Peršić, Michael Vrzala, Terézia VrabcováAH