facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   26/05   Tvorba plánu rozvoja publika   10.00 - 17.00   VSTUPENKY

POZVÁNKA NA OBNOVENÚ PREMIÉRU

17. 09. 2021

POZVÁNKA NA OBNOVENÚ PREMIÉRU

Provokatívna súčasná hra Lucy Prebble Vedľajšie účinky, ktorej obnovenú premiéru v réžii Michaela Vyskočániho uvedieme v sobotu 25. septembra, hovorí o ambíciách a etike medicíny, o hraniciach medzi realitou a vedľajšími účinkami antidepresív. Britská dramatička Lucy Prebble (1980) za tento text, ktorý mal premiéru v londýnskom Národnom divadle v roku 2012, získala Cenu kritikov za najlepšiu hru (The Critics' Circle Award for Best Play).

Príbeh hovorí o istom experimente s niekoľkými dobrovoľníkmi trpiacimi depresiami. Točí sa okolo bohémskeho Tristana a neistej študentky Connie. Čím dlhšie sú v nemocnici a čím väčšie dávky antidepresív dostávajú, tým viac sa k sebe navzájom priťahujú. Otázkou však zostáva, aké percento ich lásky je naozajstné a ako veľmi je ich správanie ovplyvnené liekmi, ktoré na nich testujú. V druhej rovine príbehu figurujú autor lieku a dozerajúca doktorka. Ich vzťah pramení zo spoločnej minulosti. Pre všetkých sa dianie v nemocnici stáva väčšou realitou, než akým je pre nich život za jej stenami.

Režisér Michael Vyskočáni približuje proces: „Preobsadzovať celú inscenáciu, to je taký zvláštny moment. Ešte som to nikto nikdy nerobil. A naozaj, inscenácia nezmení svoje posolstvo, nezmení svoj význam, nezmení sa nič, o čom hovorí. Výrazne sa ale zmení spôsob, akým svoje myšlienky divákom predáva. Každý herec je unikát, prichádza so svojou vlastnou energiou, s temperamentom, vychádza z iných životných skúseností. Každá postava síce používa ten istý text, hovorí tie isté myšlienky, ale herecké prevedenie je iné. V dnešnej pandemickej dobe je inscenácia Vedľajšie účinky možno ešte aktuálnejšia ako predtým, pretože skúma hranice lekárskej etiky a ľudskej zodpovednosti a apeluje na takú bazálnu ľudskosť, dôveru. A hovorí, že nesmieme zabúdať na lásku.“

Vidieť provokatívnu súčasnú hru Vedľajšie účinky je ideálnou príležitosť, ako spoznať nové tváre umeleckého súboru nášho divadla. Inscenácia je postavená na štyroch plnohodnotných postavách a ponúka herecký koncert Ady Juhásovej, Michala Kolejáka, Natálie Fašánkovej a Petra Martinčeka.