facebook Newsletter Kontakt

POZVÁNKA NA DERNIÉRU INSCENÁCIE OPITÍ

09. 06. 2021

POZVÁNKA NA DERNIÉRU INSCENÁCIE OPITÍ

Milí diváci, tento piatok 11. júna máte poslednú príležitosť vidieť mimoriadne predstavenie inscenácie hry Opití v réžii Eduarda Kudláča. Ide o jedinečný text jedného z najvýraznejších zjavov ruského súčasného divadla, vedúcej osobnosti ruského hnutia „novaja drama“, dramatika, herca, divadelného a filmového režiséra Ivana Vyrypajeva.

 


Vyrypajevova hra zaujme nielen svojím názvom a odvahou napísať text, v ktorom sú všetky postavy počas celej hry v značnom alkoholickom opojení. Odvážne sú najmä názory, ktorých sú Vyrypajevovi opití hrdinovia nositeľmi. Vyrypajev sa pohráva s myšlienkou, že Boh sa prihovára k svetu cez tých, ktorí sú opití. Stúpajúce množstvo vypitého alkoholu robí z obyčajných ľudí prorokov, schopných vidieť pravdu a aspoň nachvíľu sa dotknúť skutočnosti. Herecké stvárnenie stavu opitosti v inscenácii umocňuje aj scénografické riešenie Evy Kudláčovej-Rácovej. Do mäkkej šikminy sa zabárajú bosé nohy hercov a herečiek. Aj keď sa veľmi snažia, nedokážu rovno stáť, čo vytvára množstvo úsmevných fyzických situácií.

Ivan Vyrypajev v jednom z rozhovorov hovorí o troch štádiách umenia. Prvé človeka baví a uvoľňuje – je to umenie, ktoré človeka uspáva a prihovára sa mu: „Psst, psst, spi ...všetko bude v poriadku, nepremýšľaj.“ Druhé burcuje a rebeluje – je to umenie, ktoré hovorí: „Nie, nespi, prebuď sa. Si somár a hlupák. Musíš mať neustále na pamäti všetky tie obete. Nespi, lebo prespíš celý život.“ Pri treťom type umenia autor hovorí, že sa treba čo najviac uvoľniť, dospieť k poznaniu a vidieť krásu. A potom Vyrypajev dodáva: „Hra musí mať humor a ostrú tému a na konci odhalenie a poznanie. Ľudia sú veľmi unavení. Potrebujú si oddýchnuť. Ale nie tak, ako v tom prvom type umenia, teda v spánku. Musia si oddýchnuť uvoľnením sa a oslobodením.“  Práve takéto oslobodzujúce uvoľnenie ponúka inscenácia jeho Opití v réžii Eduarda Kudláča, ktorá prináša ostré témy a katarzný zážitok z uvedomenia si hĺbky našej existencie.