facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   26/01   Anna Karenina   19.00 - 21.35   VSTUPENKY

POZVÁNKA NA DERNIÉRU  INSCENÁCIE HOLUBY

18. 05. 2021

POZVÁNKA NA DERNIÉRU INSCENÁCIE HOLUBY

Mladý nemecký dramatik David Gieselmann je jeden z mála súčasných autorov, ktorý šikovne „slúži“ žánru komédia. Situačnú komédiu Holuby napísal na objednávku berlínskeho divadla Schaubühne am Lehniner Platz, kde ju uviedol v roku 2009 dramatik a dramaturg Marius von Mayenburg. V Mestskom divadle Žilina mala slovenskú premiéru v preklade a réžii Ľubomíra Vajdičku 3. júna 2017 a po štyroch rokoch a 26 reprízach bude mať v sobotu 22. mája derniéru.

Robert Bertrand, konateľ a bohatý muž prosperujúcej firmy, ktorý by mal byť nadmieru spokojný so sebou a dosiahnutým spoločenským statusom, otvára príbeh replikou: „Najradšej by som odtiaľto zdrhol.“ Robert to myslí vážne, chce bez stopy zmiznúť, zbaviť sa manželky, syna a spoločnosti a začať odznova ako chovateľ holubov niekde na vrakovisku. Má plán. Do firmy pošle svojho fiktívneho nevlastného brata Françoisa, Robertovo alterego. Panoptikum postáv, ktoré Robertovo zmiznutie ovplyvní, je pestré. Robert po svojom odchode z firmy poverí jej vedením neurotika Holgera Vossa. Holger je však opakom potenciálneho šéfa a nezmení to ani jeho ambiciózna manželka Natalie. Navyše je šikanovaný kolegyňou Heidrun, ktorá si tento mobbing užíva, lebo je jej koníčkom a dostáva zaň peniaze od Robertovho syna Helmara. Ten sa chce zúfalo stať otcovým nástupcom. Robertova manželka Gerlinde sníva o emigrácii na taliansku ligúrsku riviéru. Šialenú partiu dopĺňa psychiater Asendorf, ktorý lieči všetkých a spáva s väčšinou z nich, ale vo svojej patologickej zábudlivosti nemôže nikoho nazvať pravým menom.

Hrdinovia hry Davida Gieselmanna pripomínajú tragikomické obete vlastných nenaplnených očakávaní, svojich zvykov, ambícií a kariéry, mobbingu a paranojí. Dej príbehu graduje cez vtipné dialógy. Všetky postavy autor neustále drží na javisku, láskyplne ich trápi a sťažuje im život. Nechá ich viesť rozhovory medzi sebou paralelne na rôznych miestach, ich slová, otázky a odpovede sa vzájomne preplietajú v rýchlom slede až do groteskného, chaotického slovného ping-pongu. David Gieselmann dávkuje pravdu spôsobom, že veľmi často postavy a ani diváci nevedia, čo vlastne pravda je a čo je len jej ilúzia. Ako sám píše v jednej zo svojich replík: „Na holuboch je najsmiešnejšie, že letia naspäť. Letia naspäť len kvôli letu naspäť. Ich cieľom je spiatočná cesta.“


Kúpiť vstupenky si môžete aj online tu: