facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   22/03   Naše fotky   11.00 - 13.10   VSTUPENKY

LEGENDÁRNE HADIVADLO U NÁS

06. 03. 2023

LEGENDÁRNE HADIVADLO U NÁS

Brnianska avantgardná scéna, ktorá je súčasťou Centra experimentálneho divadla, sa úplne prvýkrát predstaví na doskách Mestského divadla Žilina. Privezú k nám autorskú tragikomédiu Naši, s ktorou budú u nás hosťovať v pondelok 13. marca o 19. hodine.

HaDivadlo je už od 70. rokov jednou z najvýraznejších scén českého alternatívneho divadla. V súčasnej dobe v rámci svojej 48. sezóny skúma podoby rôznych druhov „blízkosti“: jednou z nich je pritom aj blízkosť medzi českou a slovenskou kultúrou, a to aj 30 rokov po rozdelení našich krajín. HaDivadlo má totiž veľmi blízko k slovenskému divadlu. Od roku 2007 bol jeho umeleckým šéfom slovenský režisér, dramaturg a pedagóg Marián Amsler a v roku 2015 ho vystriedal bratislavský rodák Ivan Buraj.Súčasťou tohtoročnej sezóny je aj spolupráca s Mestským divadlom Žilina a umeleckým šéfom Eduardom Kudláčom. Tá začala hosťovaním nášho divadla v Brne s inscenáciou Niekto príde, ktorú herci odohrali pred vypredanou sálou a bola doplnená o besedu s tvorcami MDŽ. V tej dobe už náš umelecký šéf Eduard Kudláč pre HaDivadlo pripravoval premiéru inscenácie Požiar v šťastnom Rakúsku, ktorá je autorskou adaptáciou románu významnej ukrajinskej autorky Sofije Andruchovyč. Počas skúšania režisér Eduard Kudláč priblížil svoju divadelnú a fotografickú tvorbu vo svojej masterclass aj pred brnianskym publikom. Premiéra inscenácie Požiar v šťastnom Rakúsku sa uskutočnila 24. februára a je aj po zvyšok sezóny k videniu v HaDivadle.

Herci a  herečky HaDivadla sa už tešia na hosťovanie v Žiline, pretože na Slovensku dlho nehrali a vzájomná kultúrna blízkosť vždy vytvára príjemnú atmosféru nielen v divadelnej sále. Predstavia sa s inscenáciou Naši, v ktorej členovia jednej rodiny po nedeľnom obede diskutujú o environmentálnej kríze a ďalších pálčivých témach súčasného sveta. Pomocou až filmovo dokumentárnych dialógov pritom tvorcovia ukazujú, aké náročné je nájsť spoločnú reč v dobe krízy.

Predstaveniu Naši bude predchádzať autorský úvod režiséra a umeleckého šéfa Ivana Buraja od 18.30 v Divadelnej kaviarni. Ivana Buraj vo svojom úvode predstaví východiská svojej tvorby a kontext vzniku inscenácie. HaDivadlo sa cez podobné vzdelávacie akcie snaží nadviazať aktívny dialóg so svojimi divákmi a rozšíriť pojatie toho, čo dnes znamená divadlo.

www.hadivadlo.cz
 


FOTOGALÉRIA