facebook Newsletter Kontakt

Hudba sveta Žilina 2020 I.

06. 03. 2020

Hudba sveta Žilina 2020 I.

Svetová hudba už po šiestykrát v Žiline, prichádza festival HUDBA SVETA ŽILINA

19. a 20. marca privíta Žilina špičkových interpretov nielen zo zahraničnej ale aj domácej world music scény. Novinkou tohto roka bude mimoriadny koncert japonského umelca a pedagóga Yoshiyuki Kimura 2. apríla v Rosenfeldovom Paláci.

Tak, ako býva ostatné roky na jar v Žiline zvykom, v marci sa milovníci hudby rôznych kultúr môžu opäť tešiť na festival plný kvalitnej a nesmierne pestrej hudby. Po roku opäť pokračuje festival HUDBA SVETA ŽILINA, ktorý každoročne prináša hudbu vychádzajúcu z tradícií v novom, inovatívnom šate. Tento ročník bude zameraný prevažne na hudbu Balkánu, interpretovanú kapelami, ktoré pochádzajú z rôznych krajín Európy.

Prvý deň festivalu 19. marec 2020 o 19:00 v Mestskom Divadle Žilina bude venovaný kapele BALKANSAMBEL a jej hosťom.
V roku 2020 sa táto dobre známa žilinská kapela dožije svojho desiateho jubilea. Festivalová dramaturgia dala opäť priestor tomuto mimoriadnemu projektu a pod autorským vedením Mareka Pastírika zaháji festival galakoncertom, kam si pozvala svojich najvýznamnejších hostí. Koncert otvorí originálna česká world music kapela MIJAKTIČ ORKESTAR prezentujúca vlastný pohľad a lásku k balkánskej hudobnej tradícii. V priebehu spoločného galakoncertu sa spolu s BALKANSAMBLOM na pódiu Mestského divadla v Žiline predstavia: vokálne ženské zoskupenie EURIDIKA TRIO z Bulharska zameriavajúce sa na tradičný bulharský spev, MARTIN GEIŠBERG v rámci projektu „Na Modrej Planéte“, ktorý spolu s Danielom Špinerom a Marekom Pastírikom vytvorili fúziu divadelného folku a balkánskej nespútanosti, ako aj Folklórny súbor ROZSUTEC v projekte „Len tak...“ predvedie unikátne spojenie tradičného slovenského folklóru s krivými rytmami balkánskej dychovky, okorenené efektnou tanečnou zložkou.