facebook Newsletter Kontakt

ČO SI TAKÉ NEPOKOJNÉ, TY HLÚPE SRDCE?

21. 12. 2021

ČO SI TAKÉ NEPOKOJNÉ, TY HLÚPE SRDCE?

V dramatizácii Anny Kareniny od popredného nemeckého dramatika a režiséra Armina Petrasa v réžii Mariána Amslera môžeme sledovať vzťahový kolotoč s bohatými charaktermi pohybujúcimi sa v štylizovanom priestore scénografa Juraja Kucháreka. Tvorí ho fragment priečelia vlakovej stanice Moskovská v Petrohrade. Petrasovi sa podarilo vydestilovať z románu esenciu celého príbehu: nadčasovú túžbu po absolútnej a jedinej životnej láske, v ktorej ľudia hľadajú naplnenie a šťastie.

Inscenácia poukazuje na tragédiu všetkých vzťahov. Anna túžiaca po láske uteká z nenaplneného manželstva do náručia Vronského. Zo silného opojenia vášňou čoskoro vytriezvie a začne ju prenasledovať bolesť neliečiteľná morfiom. Štefan svojimi neverami spôsobuje Dáši utrpenie, ale tá nenachádza silu na útek a odpúšťa mu. Mladá Kitty milovala Vronského, ale ten ju zranil a stále pochybujúci Levin miluje Kitty, ktorá zranila zase jeho. Napokon však Kitty nachádza v mohutnom Levinovom náručí ochranu a lásku, akú zaslepená Vronským pred tým nepotrebovala.

V dnešnej dobe sme sa zbavili tabuizovania mimomanželského pomeru, nezbavili sme sa dôvodov, kvôli ktorým sa Anna vrhá pod vlak. Žena v nešťastnom manželstve stále cíti vinu za to, že mala pomer s niekým iným. Stále môže stratiť kontakt so svojím dieťaťom. A stále bude v očiach okolia vnímaná negatívne. Anna Karenina je aj dnes živou a zásadnou témou.

Intímnu Petrasovu dramatizáciu pre sedem postáv pripravujeme na 22. januára 2022. V inscenácii sa predstavia  Barbora Švidraňová, Boris Zachar, Michal Koleják, Iveta Pagáčová, Ada Juhásová, Michael Vrzala a Adam Herich.

Inscenáciu Anna Karenina z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom.

© autorka fotografií: Natália Zahradníková
 


FOTOGALÉRIA