facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   30/09   Anna Karenina   19.00 - 21.35   VSTUPENKY

BULLETIN K SEZÓNE 2022/2023 ONLINE

23. 09. 2022

BULLETIN K SEZÓNE 2022/2023 ONLINE

Viac o inscenačných zámeroch našich divadelných projektov v 31. sezóne 2022/2023 sa dočítate v bulletine dostupnom online na tomto linku: adobe.ly/3UKD4ph

Nápad zrealizovať inscenáciu o Coco Chanel prišiel ešte v roku 2020. Autorský projekt mal doplniť štvoricu inscenácií o silných ženských osobnostiach. Pandemická situácia však realizáciu projektu odsunula na sezónu 2022/2023, ktorú bude inscenácia Coco Chanel v réžii mladej režisérky Borbory Nitschovej otvárať.

Kniha Nicol Hochholczerovej vzbudila na začiatku júla 2022 mimoriadnu pozornosť u širokej verejnosti po rozhodnutí poroty stiahnuť ju z nominácií na cenu René – literárnej ceny študentov stredných škôl. Kontroverzné udalosti z posledných mesiacov však neboli hnacím motorom k zaradeniu titulu Táto izba sa nedá zjesť do nášho dramaturgického plánu. Debut Nicol Hochholczerovej u nás vzbudil mimoriadnu pozornosť ešte na jeseň minulého roka a už v decembri sme titul vybrali do finálneho dramaturgického plánu na sezónu 2022/2023. Umelecký šéf a režisér Eduard Kudláč tak po inscenácii Naše fotky od Thomasa Melleho pokračuje v otváraní tém o sexuálnom zneužívaní detí. Inscenácia dramatizácie novely Táto izba sa nedá zjesť bude prvým projektom novej spolupráce s vydavateľstvom KK Bagala. Mestské divadlo Žilina aj vydavateľstvo KK Bagala nedávno oslávili 30. výročie založenia a rovnako podporujú slovenskú pôvodnú tvorbu.

Režisérka, choreografka a performerka Petra Fornayová prichádza do Mestského divadla Žilina po prvý raz a pre divadlo adaptuje novelu súčasnej slovenskej autorky Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu. Sezónu uzavrie režisér Rastislav Ballek, ktorý sa do žilinského divadla vracia po dlhšom čase a naštuduje autorskú inscenáciu Traja doktori. Písomný materiál viažuci sa k Ivanovi Hálkovi, Dušanovi Makovickému a Albertovi Škarvanovi je pútavým a vzrušujúcim východiskom k javiskovému „trojportrétu“ troch lekárov, ktorí videli svet svojím originálnym spôsobom a reagovali na jeho krutosť a nespravodlivosť.