facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   13/12   A je tu zas   19.00 - 21.25   VSTUPENKY

ANNA BOLA SKUTOČNÁ

17. 01. 2022

ANNA BOLA SKUTOČNÁ

Hlavný námet pre Annu Kareninu sa zrodil v spomienke na skutočnú udalosť, ktorá Tolstého hlboko zasiahla. Jeho sused a priateľ, 50-tnik Bibikov, žil so ženou Annou Stepanovnou Pirogovou, vysokou, plnoštíhlou ženou so širokou tvárou a bezstarostnou povahou. Boli milenci. V poslednom čase ju zanedbával a podvádzal s mladučkou guvernantkou, vychovávateľkou jeho detí. Dokonca sa s ňou rozhodol oženiť. Keď sa Anna Stepanovna dozvedela o tom, že požiadal o ruku inú ženu, utiekla od neho. Zúfalá a utrápená blúdila po vidieku tri dni. Potom sa vrhla pod nákladný vlak na stanici Jasenki. Ešte pred tým však poslala Bibikovovi odkaz: „Si môj vrah. Buď šťastný, ak vrah môže byť šťastný. Ak chceš vidieť moju mŕtvolu, bude na koľajniciach v Jasenki. (4. januára 1872)“  Tolstoj sa o tom dozvedel a nasledujúci deň sa prišiel pozrieť, ako sa v prítomnosti policajného inšpektora vykonávala pitva. Stál v rohu a pozoroval každý detail ženského tela na stole. Krvavé a zmrzačené s rozdrvenou lebkou. Aké nehanebné a predsa cudné, pomyslel si. To biele, nahé telo, mŕtve prsia, nehybné stehná, ktoré cítili a poskytovali potešenie, mu priniesli strašnú lekciu. Pokúsil sa predstaviť si existenciu tejto úbohej ženy. Pre lásku obetovala všetko a len preto, aby ju čakala banálna, škaredá smrť.

Spomínaná Anna Pirigová sa stala jednou z prvých žien v celom Rusku, ktorá sa rozhodla ukončiť svoj život skokom pod vlak. Dovtedy si ženy vyberali iné spôsoby samovraždy, ale v dobe priemyselného pokroku a rozvoja železničnej infraštruktúry získali ďalší pomerne istý spôsob odchodu z tohto sveta. Tolstoj by sa pravdepodobne nepotešil, že román Anna Karenina prispel k popularizácii samovraždy na železnici.


Dnes začal generálkový týždeň a my vám prinášame ďalšie zábery z inscenačného procesu Anny Kareniny v réžii Mariána Amslera. V inscenácii účinkujú Barbora Švidraňová ako Anna Karenina; Boris Zachar ako jej manžel, Karenin; Adam Herich ako jej milenec Vronský; Michal Koleják ako jej brat, Štefan; Iveta Pagáčová ako Dáša, jeho žena; Ada Juhasová ako Kitty Dášina sestra a Michael Vrzala ako Levin.

Autorka fotografií © Natália Zahradníková 


FOTOGALÉRIA