facebook Newsletter Kontakt

BLUES NIGHT ŽILINA

BLUES NIGHT ŽILINA

Nie sú žiadne termíny pre toto podujatie!

BLUES NIGHT ŽILINA je večer plný kvalitnej live bluesovej muziky od svetových aj domácich autorov v tradičnom ale aj zaujímavom inovatívnom podaní slovenských kapiel.

BLUE-TIME (oldies & blues revival)
O nástup do bluesovej nálady večera sa postará výborná revivalová skupina BLUE-TIME zo Žiliny. Kvarteto vyzretých muzikantov predvádza s úprimnou láskou v srdci tradičné electric blues a rockové oldies hity 60. a 70-tych rokov. V repertoári kapely je okolo 100 skladieb takých velikánov bluesovej a rockovej muziky ako E. Clapton, Bob Dylan, B.B. King, J.J. Cale, Peter Green, Cream, Willie Dixon, Jimmie Cox, J.Hendrix, Billy Miles, Mišík, Kalandra, Žlutý pes ale aj Rolling Stones, Deep Purple, Thin Lizzy, AC/DC, Pink Floyd, Beatles či Led Zeppelin.
Lídrom skupiny BLUE-TIME je excelentný natur gitarista, spevák a hráč na ústnu harmoniku Vlado Trefný, ktorý s unikátnou ľahkosťou spája hru na gitaru s precíteným spevom pravého bluesmana či inteligentného rockera. Sprievodné gitary, fúkaciu harmoniku a príležitostné klávesy či percusie obsluhuje spevák Braňo Hornung. Rytmiku produkujú Juraj „Dubák“ Dubovec - skúsený hráč na basu, aktívny vo viacerých žilinských hudobných telesách - a talentovaný bubeník Roman „Foxo“ Liška, ktorý je ochotný čoraz častejšie sa predviesť aj svojím expresívnym spevom – k radosti všetkých prítomných vrátane členov kapely. BLUE-TIME bude určite príjemným zážitkom pre všetkých, ktorí oceňujú tradičné a verné poňatie originálnych bluesových skladieb podávané s horúcim srdcom na dlani.

ERICH „BOBOŠ“ PROCHÁZKA & MAREK WOLF
Fenomenálny hráč na ústnu harmoniku európskeho formátu Erich „Boboš“ Procházka a gitarista Marek Wolf sú majstri v kreatívnom pretváraní tradičného blues na nepoznanie. „Boboš“ Procházka je koncertným hráčom už viac ako 30 rokov a ako virtuóz fúkacej harmoniky je aj vyhľadávaným štúdiovým hráčom, ktorý vzbudzuje veľký rešpekt u najlepších ústnych harmonikárov Európy ako aj u renomovaných hudobných publicistov. Svedčí o tom jeho spolupráca na viac ako 100 žánrovo rôznorodých štúdiových projektoch v štýle blues, rock, pop, šansón, jazz ale aj metal. Počas svojej koncertnej a štúdiovej kariéry spolupracoval s mnohými známymi menami slovenskej, českej, nemeckej a maďarskej hudobnej scény, ako sú Richard Müller, Peter Lipa, Pavol Hammel, Andrej Šeban, Janko Lehotský, Jana Kocianová, Gabriel Jonáš, Fermata, nemecký Hans Blues & Boogie , maďarský Stáció a iní. Viacročná koncertná spolupráca s talentovaným gitaristom Marekom Wolfom vyústila v zime 2012 do ich spoločného štúdiového albumu Diversion a v októbri tohto roku pokrstili už svoje druhé CD Inversion. Je na ňom 8 prevzatých skladieb, ktoré hudobníci opäť nadžánrovo pretvorili na nepoznanie spôsobom, ktorý je im vlastný. Duo Erich „Boboš“ Procházka & Marek Wolf využívaním výrazových prostriedkov rôznych žánrov posúva blues ďaleko za hranicu jeho tradície, čo potvrdia aj 7.11. na TPD BLUES NIGHT Žilina v Mestskom Divadle.

RENÉ LACKO & DOWNTOWN BAND
Vyvrcholením večera je koncert snáď toho najlepšieho, čo na súčasnej bluesovej slovenskej scéne máme. Virtuózny bluesrockový gitarista René Lacko, rodák z Handlovej, je medzinárodne preslávený dokonalou hrou skladieb Jimiho Hendrixa, Erika Claptona, Steve Ray Vaughana či B.B. Kinga. Na hudobnej scéne sa objavil začiatkom deväťdesiatych rokov. Jeho štýl je ovplyvnený tými najlepšími svetovými bluesmanmi až po spomínaného Erica Claptona a samozrejme Jimmiho Hendrixa. Bol to práve spôsob, akým interpretuje Hendrixove skladby, ktorý mu vyniesol medzinárodné uznanie. V roku 1996 sa zúčastnil v Severnej Karolíne súťaže v interpretácii skladieb Jimiho Hendrixa, ktorú vyhlasuje každý rok Hendrixova rodina. Skončil v jednom zo semifinálových kôl ako najlepší Európan na 2. mieste. V súčasnosti pravidelne vystupuje s kapelou DownTown Band na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Nemecku ,Švajčiarsku a Poľsku. Ich repertoár obsahuje okrem najslávnejších bluesových a rockových skladieb aj vlastné pôvodné skladby. Kapelu ďalej tvoria basgitarista Milan Golha, klávesista Peter Dobrota a bubeník Peter Goruša. René vydal už viaceré CD, kde skvelo predvádza skladby svetových klasikov blues ale aj svoju vlastnú vydarenú tvorbu. Vydal aj Live DVD z koncertu v Bratislave. Práve jeho koncertné kúsky sú magnetom pre fanúšikov poctivého živého blues, ktoré nám predvedie aj počas dlhej bluesovej noci v Žiline .

 FOTOGALÉRIA


BLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINABLUES NIGHT ŽILINA