facebook Newsletter Kontakt

BEZZUBATÁ

BEZZUBATÁ

TEXT    Miklós Forgács   RÉŽIA    Eduard Kudláč

ONLINE PREDAJ

Nie sú žiadne termíny pre toto podujatie!

Mladá žena sa zobudí bez horných rezákov. Spomienky má matné. Bola ženou s neodolateľným úsmevom a prchkou povahou. Asi bola Smrť. Kto je ona? Kto je Smrť? Začína sa sureálno-bizarno-melancholické road-movie, cestovanie priestorom a časom, vnútornými a vonkajšími svetmi. Začína sa putovanie po zubárskych ambulanciách. Pátranie po sebe. Možno Smrť je po smrti. Čo robí Smrť na onom svete? Kto urobí z Bezzubatej opäť Zubatú? Inscenácia ponúka zábavno paranoidné odpovede na príjemne znepokojivé otázky. Alebo naopak. Variácie na zmätenosť.

Dramatik, dramaturg a režisér Miklós Forgács sa do Mestského divadla Žilina vracia po 20 rokoch, kedy rovnako spolupracoval s režisérom Eduardom Kudláčom. Pre Mestské divadlo Žilina napísal jedenásť fragmentárnych obrazov, v ktorých sledujeme príbeh Smrti a jedenástich neustále meniacich sa postáv s neistou identitou. Dielo Miklósa Forgácsa by sa dalo nazvať aj veľkým maliarskym plátnom s množstvom hmýriacich sa postáv, zvierat či vecí. Akonáhle na jedno z nich upriamime pozornosť, zistíme, že každé z nich má svoj príbeh a dôležitý význam pre celý obraz. Forgács do svojho textu zašifroval mnohé povery, mýty alebo menej známe bizarné fakty, ktoré nás nútia pátrať po významoch.


MIKLÓS FORGÁCS (*1973)

Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ľubomíra Vajdičku. Patrí k dvojjazyčným autorom, pretože tvorí vo svojej materinskej maďarčine a aj v slovenčine. Jeho rozhlasové hry Tí samodruhí a Beštia bar uviedli v Slovenskom rozhlase, monodrámu Potat(a)o predstavili v rámci projektu Middentity na festivale Divadelná Nitra. Hru Krajina nepokosených lúk napísal pod pseudonymom Mikuláš Hoblina Šahanský a naštudovala to režisérka Iveta Ditte Jurčová v Divadle Potôň. V minulosti niekoľko rokov pôsobil ako novinár a od roku 2012 je dramaturgom Divadla Thália v Košiciach. Venuje sa aj prekladu hier súčasných slovenských autorov do maďarčiny (Zuzana Ferencová, Anton Medowits, Michaela Zakuťanská, Tomáš Horváth).

 

 

 

 

 

 

Dĺžka predstavenia: 60 minút bez prestávky.

Inscenácia je vhodná pre divákov od 15 rokov.

Premiéra: 14. 12. 2019


OSOBY A OBSADENIE

 Eva Mores
 Dávid Uzsák
 Boris Zachar
 Iveta Pagáčová
 Michal Koleják
 Michal Tomasy
 Tajna Peršić
 Barbora Švidraňová
 Ján Dobrík
 Ada Juhásová
 Braňo Bačo
 Kristína Sihelská

REALIZAČNÝ TÍM

Výprava:Eva Kudláčová Rácová
Dramaturgia:Martin Gazdík
Asistentka réžie:Anna Šoltýsová
Hudba:Peter Machajdík
Réžia:Eduard Kudláč

VIZUÁLVIDEO

FOTOGALÉRIA


BEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁ

PARTNERI


Nadácia Tatra banky